loader

Gang przemycający nielegalne papierosy do UE i UK rozbity

Służby CBŚP i KAS, działając pod kierownictwem Lubelskiego Wydziału Prokuratury Krajowej, rozpracowały zorganizowaną grupę przestępczą, specjalizującą się w produkcji, handlu oraz dostawach i eksporcie wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Ostatnio zatrzymano 25 osób podejrzanych o udział w nielegalnej działalności. Podczas akcji funkcjonariusze zajęli sprzęt do produkcji papierosów, nielegalne papierosy, trzy sztuki broni palnej, amunicję oraz narkotyki. W jednym z domów, należącym do rodziny podejrzanego, odkryto ukryte 1,3 miliona złotych w gotówce. W śledztwie współpracowano z brytyjską agencją HM Revenue & Customs.

Sprawą zajmują się oficerowie z Zarządu w Lublinie i Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, a także funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Biorąc pod uwagę międzynarodowy zasięg grupy, śledczy nawiązali bliską współpracę z brytyjską agencją HM Revenue & Customs.

Śledztwo wykazało, że grupa przestępcza działała od 2015 roku zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Członkowie grupy przemycają wyroby tytoniowe z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycone z Białorusi. Następnie, za pomocą specjalnie zarejestrowanych firm transportowych, papierosy były przemycane do innych krajów. Straty Skarbu Państwa związane z niezapłaconym podatkiem akcyzowym i podatkiem VAT szacuje się na około 200 milionów złotych.

W ramach działań, w których uczestniczyli funkcjonariusze CBŚP i KAS, przeprowadzono operacje na terenie województw: lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i podlaskiego. Efektem tych działań było zatrzymanie 25 osób oraz przeszukanie 47 domów, mieszkań, biur i innych obiektów używanych przez podejrzanych. Zabezpieczono różnorodne dokumenty, takie jak akty notarialne, wyciągi bankowe, dokumentację księgową, a także trzy maszyny do produkcji papierosów, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz półprodukty do ich wytwarzania i pakowania. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli trzy jednostki broni palnej, amunicję oraz substancje odurzające.

W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawiono zarzuty 24 zatrzymanym osobom dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie zarzut kierowania tą grupą. Zatrzymani są również podejrzani o przestępstwa skarbowe związane z obrotem, wewnątrzwspólnotowymi dostawami oraz eksportem wyrobów tytoniowych, od których na terenie Polski nie zostały uiszczone podatki akcyzowe i VAT. Dodatkowo, członek rodziny jednego z podejrzanych usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy i utrudniania postępowania. Na poczet grożących podejrzanym kar i środków karnych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych, w tym ponad 1,3 miliona złotych w gotówce.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, wobec 10 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Materiał foto/video: CBŚP i KAS

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze