Gang przemycający nielegalne papierosy do UE i UK rozbity
Służby CBŚP i KAS, działając pod kierownictwem Lubelskiego Wydziału Prokuratury Krajowej, rozpracowały zorganizowaną grupę przestępczą, specjalizującą się w produkcji, handlu oraz dostawach i eksporcie wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Ostatnio zatrzymano 25 osób podejrzanych o udział w nielegalnej działalności. Podczas akcji funkcjonariusze zajęli sprzęt do produkcji papierosów, nielegalne papierosy, trzy sztuki broni palnej, amunicję oraz narkotyki. W jednym z domów, należącym do rodziny podejrzanego, odkryto ukryte 1,3 miliona złotych w gotówce. W śledztwie współpracowano z brytyjską agencją HM Revenue & Customs.
Sprawą zajmują się oficerowie z Zarządu w Lublinie i Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, a także funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS), pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Biorąc pod uwagę międzynarodowy zasięg grupy, śledczy nawiązali bliską współpracę z brytyjską agencją HM Revenue & Customs.
Śledztwo wykazało, że grupa przestępcza działała od 2015 roku zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Członkowie grupy przemycają wyroby tytoniowe z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Nielegalne papierosy były produkowane w Polsce lub przemycone z Białorusi. Następnie, za pomocą specjalnie zarejestrowanych firm transportowych, papierosy były przemycane do innych krajów. Straty Skarbu Państwa związane z niezapłaconym podatkiem akcyzowym i podatkiem VAT szacuje się na około 200 milionów złotych.
W ramach działań, w których uczestniczyli funkcjonariusze CBŚP i KAS, przeprowadzono operacje na terenie województw: lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i podlaskiego. Efektem tych działań było zatrzymanie 25 osób oraz przeszukanie 47 domów, mieszkań, biur i innych obiektów używanych przez podejrzanych. Zabezpieczono różnorodne dokumenty, takie jak akty notarialne, wyciągi bankowe, dokumentację księgową, a także trzy maszyny do produkcji papierosów, papierosy bez polskich znaków akcyzy oraz półprodukty do ich wytwarzania i pakowania. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli trzy jednostki broni palnej, amunicję oraz substancje odurzające.
W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawiono zarzuty 24 zatrzymanym osobom dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie zarzut kierowania tą grupą. Zatrzymani są również podejrzani o przestępstwa skarbowe związane z obrotem, wewnątrzwspólnotowymi dostawami oraz eksportem wyrobów tytoniowych, od których na terenie Polski nie zostały uiszczone podatki akcyzowe i VAT. Dodatkowo, członek rodziny jednego z podejrzanych usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy i utrudniania postępowania. Na poczet grożących podejrzanym kar i środków karnych zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych, w tym ponad 1,3 miliona złotych w gotówce.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego, wobec 10 osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Materiał foto/video: CBŚP i KAS