Do 10 maja wszyscy dorośli Polacy będą mieli wystawione e-skierowania na szczepienia

Nowe zasady i ścieżki szczepień kluczem do zbiorowej odporności Polaków
Narodowy Program Szczepień to egzamin z odpowiedzialności i sprawności działania naszego państwa. Od niego zależy szybki powrót do normalności. Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w KGHM Polska Miedź przypomniał, że oprócz rozwoju infrastruktury, kolejnym elementem przyspieszenia Narodowego Programu Szczepień będą szczepienia w zakładach pracy – które ruszą w drugiej połowie maja. To niejedyne usprawnienie. W najbliższym czasie uruchamiamy pilotażowo programy nowych form szczepień. Od 23 kwietnia preparaty przeciw COVID-19 będą mogły być podawane również przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki. W maju natomiast szczepienia będą mogły być wykonywane również w aptekach.
Dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID gwarancją bezpieczeństwa Polaków
Podczas wizyty na Dolnym Śląsku, szef rządu zwrócił uwagę, że epidemia postawiła przed nami zadania, z którymi się nie mierzyliśmy się wcześniej. Jednym z nich jest zapewnienie pacjentom odpowiedniej liczby dodatkowych łóżek na oddziałach covidowych. Obecnie w Polsce dostępnych jest ich blisko 46 tys.
Bardzo ważne jest, aby miejsca przeznaczone do leczenia pacjentów z koronawirusem spełniały wszelkie wymogi i standardy. Jednym z takich punktów jest szpital modułowy w Bolesławcu, który odwiedził premier Mateusz Morawiecki. „Przeznaczone środki z budżetu centralnego pozwoliły kadrze medycznej i technicznej w bardzo krótkim czasie przygotować 65 dodatkowych łóżek, które służyły pacjentom z całego Dolnego Śląska” – podkreślił szef rządu.
Szpital modułowy w Bolesławcu to przykład szybkiego i skutecznego działania. W zaledwie dwa miesiące w ekspresowym tempie został wykończony i wyposażony budynek o powierzchni prawie 1300 m2 – z potencjałem 65 łóżek, w tym 12 miejsc respiratorowych. Szpital to nowoczesna infrastruktura, z komfortowymi warunkami, ale również z pełnym zapleczem dla kadry medycznej. Co ważne, po zwalczeniu pandemii, szpital będzie nadal służył pacjentom np. jako zakład opieki długoterminowej.
Harmonogram rejestracji w kwietniu
Tydzień rozpoczęliśmy od rejestracji rocznika 1968. W kolejnych dniach rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:
20 kwietnia – rocznik 1969,
21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973.
Jak podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk, już niebawem rząd przedstawi szczegółowy harmonogram rejestracji dla kolejnych roczników.
źródło: KPRM