Bezpieczna strona technologii

Krok 1: system operacyjny. Wszystkie systemy operacyjne Microsoft cechuje najwyższa jakość zabezpieczeń przed utratą danych oraz atakami z zewnątrz. Legalność oprogramowania gwarantuje uniknięcie zagrożeń, takich jak uszkodzenie sprzętu, czy przejęcie nad nim kontroli poprzez zainfekowanie złośliwym lub szpiegowskim oprogramowaniem. Na straży bezpieczeństwa oprogramowania Microsoft stoją ciągłe aktualizacje, które są reakcją producenta na stale rosnącą liczbę zagrożeń w sieci. Dowodem na ich skuteczność jest m.in. spadek zainteresowania e-przestępców komputerowych tworzeniem wirusów na systemy Microsoft – lata 2012 i 2011 to pokazują wyraźny spadek zainteresowania cyberprzestępców tym systemem operacyjnym3.
Krok 2: mobilny system operacyjny. Także system operacyjny Microsoft na smartfony okazuje się być jednym z najbezpieczniejszych. W ubiegłym roku zdarzały się przypadki, gdy aplikacje tworzone na inne popularne w Polsce oprogramowania mobilne wymagały od użytkowników udostępniania wrażliwych danych, co nierzadko miało związek ze złymi intencjami ich twórców. Aby wyeliminować takie przypadki, Microsoft przyjął specjalny proces certyfikowania aplikacji, które trafiają do sklepu Windows Phone Marketplace. Korzystanie z zasobów Windows Phone jest bezpieczne, ponieważ znajdują się w nim tylko te aplikacje, które wcześniej zostały autoryzowane przez Microsoft i przeszły procedury, które weryfikują ją m.in. pod względem nieszkodliwej zawartości.
Krok 3: przeglądarka internetowa. Wybór przeglądarki wpływa w najistotniejszy sposób na bezpieczeństwo w sieci. Dlatego przeglądarka internetowa Microsoft stoi na jego straży i z roku na rok zajmuje czołowe miejsca w testach bezpieczeństwa. Z przeprowadzonych w 2011 roku badań laboratorium NSS Labs4 dotyczących użytkowników z Europy wynika, że Internet Explorer 8 i 9 zapewniają znacznie wyższy współczynnik blokowania złośliwego oprogramowania, niż konkurencyjne przeglądarki, gwarantując lepszą ochronę milionom klientów. Dane z początku ubiegłego półrocza pokazują, że już wówczas Internet Explorer zablokował 1,6 mld ataków związanych ze złośliwym oprogramowaniem oraz wyłudzaniem informacji i każdego dnia blokuje od 3 do 5 mln nowych ataków.
Krok 4: poczta elektroniczna. Bezpieczne skrzynki e-mail to kolejny produkt, poprzez który Microsoft walczy z cyberprzestępcami. Ilość spamu trafiającego do skrzynki odbiorczej poczty Hotmail została ograniczona aż o 90% w porównaniu z poziomem szczytowym, w poczcie wychodzącej o 75%, a w całym internecie udało się ograniczyć spam o 15%. Co więcej, ściganie spamerów przynosi korzyści nie tylko użytkownikom poczty elektronicznej od Microsoft, ale wszystkim użytkownikom poczty elektronicznej. Microsoft założył dział przestępstw cyfrowych, którego jedynym zadaniem jest zwalczanie cyberprzestępczości. Mimo iż spamerzy wciąż wymyślają nowe taktyki i narzędzia, dział ten podejmuje działania, aby chronić klientów i uczynić z internetu bezpieczniejsze miejsce dla każdego.