loader

Prezydent spotkał się z Sekretarz Generalną OBWE

Sekretarz Generalny spotkał się z Prezydentem.
Dyrektor Generalną OBWE spotkał się z Prezydentem. Przy stole siedzi mężczyzna w garniturze, z założoną maską.

W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarz Generalną OBWE Helgą Schmid. Jak relacjonował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski, Sekretarz Generalna OBWE zapewniła, że OBWE „użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych, by poprawić sytuację Polaków na Białorusi”.


Minister Szczerski zaznaczył, że jednym z głównych tematów wtorkowego spotkania Prezydenta z Sekretarz Generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie była sytuacja Polaków na Białorusi.

– Prezydent podkreślił, że sytuacja ta nie ulega poprawie, a represje wobec polskiej mniejszości zaostrzają się. Sekretarz Generalna OBWE zapewniła, że OBWE użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych, by poprawić sytuację Polaków na Białorusi – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak dodał, Helga Schmid podkreśliła, że uruchomiła już bardzo wiele kanałów dyplomatycznych, którymi dysponuje OBWE, by upominać się o sytuację Polaków u władz Białorusi, a także podnieść tę kwestię na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. Sekretarz Generalna OBWE obiecała zająć się sprawą polskiej mniejszości na Białorusi już podczas marcowej rozmowy z Prezydentem Dudą.

Drugim ważnym tematem rozmowy Andrzeja Dudy z Helgą Schmid była sytuacja na wschodzie Ukrainy. OBWE ma swoją misję monitorującą na wschodnich terenach Ukrainy.

– W tej kwestii jest wspólne przekonanie Prezydenta i Sekretarz Generalnej, że kluczową kwestią dla sytuacji na Ukrainie jest spójna i zdecydowana odpowiedź państw zachodnich wobec Rosji; odpowiedź mówiąca o braku akceptacji dla eskalacji napięcia – podkreślił prezydencki minister.

Jak zaznaczył, są dwa szczególne przedmioty troski ze strony OBWE w kontekście Ukrainy. – Po pierwsze ograniczenie możliwości działania misji obserwacyjnej OBWE w sytuacji wzrostu napięcia i różnego typu działań blokujących możliwość obserwowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie mamy do czynienia z ciągłymi naruszeniami rozejmu i zawieszenia broni – dodał Krzysztof Szczerski. Z drugiej strony, zaznaczył, OBWE obawia się, że wzrost napięcia łatwo może przerodzić się w konflikt zbrojny w wyniku prowokacji.

– To jest dzisiaj główny powód do niepokoju także Polski: obawa, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli w wyniku prowokacji i reakcji na tę prowokację. A w sytuacji napięcia, z którym mamy do czynienia i takiej ilości wojska i manewrów, jakie tam mają miejsce, nie jest to rzecz wykluczona – podkreślił. Jak dodał, obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy bardzo przypomina sytuację w Gruzji przed wybuchem wojny w 2008 roku.

Rozmowa dotyczyła także innych krajów regionu, które są przedmiotem polskiego zainteresowania i działań w ramach OBWE. – Po pierwsze Mołdawii, gdzie zależy nam na stabilnej sytuacji wewnętrznej i rozwoju tego państwa w kierunku takim, jakiego oczekuje mołdawskie społeczeństwo – powiedział Krzysztof Szczerski.

Minister zapowiedział, że w środę Andrzej Duda będzie rozmawiał telefonicznie z Prezydent Mołdawii Mają Sandu, także „w kontekście sytuacji na Morzu Czarnym i manewrów Rosji wokół Ukrainy”.

Rozmowa Andrzeja Dudy z Helgą Schmid dotyczyła także Gruzji i konsekwencji ostatniego konfliktu w górnym Karabachu. – Prezydent omówił z Sekretarz Generalną sytuację bezpieczeństwa także w regionie Kaukazu – dodał minister. Zaznaczył, że rozmowa Prezydenta z sekretarz generalną OBWE „nakreśliła obszar geograficzny, który będzie szczególnie istotny dla Polski w pracach OBWE w czasie naszego przewodnictwa w tej organizacji, które rozpocznie się w styczniu 2022 roku”. (PAP)

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze