Profile firm
Sony SonyElektronika
SEG SEGOrganizacje
WHC WHCOrganizacje
Pelion S.A. Pelion S.A.Ochrona Zdrowia
SAP SAPIT
Deloitte DeloitteDoradztwo

Pracownicy w czasach pandemii

2020.06.18 11:00
Autor:

 

Fundacja World Business Bridge zorganizowała debatę, podczas której poruszono tematy rynku pracy, zarządzania, nowych zawodów. W spotkaniu pod patronatem merytorycznym PFR TFI uczestniczyli: Hanna Hieronimczuk, dyrektor generalna StepStone.pl, dr hab. prof. AEH Grzegorz Gołębiowski, dziekan studiów ekonomicznych, Włodzimierz Marciński, prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Przewodniczący Grupy Sterującej Projektem Sektorowej Rady ds. Kompetencji Telekomunikacja i Cyberbezpieczeństwo. Debatę poprowadziła dr Ada Kostrz-Kostecka, wiceprezes Warszawskiej Izby Gospodarczej.

 

W dyskusji poruszono wiele istotnych kwestii, w tym i takie jak zmieni się rynek pracy. Hanna Hieronimczuk, dyrektor generalna StepStone.pl stwierdza: „Rynek pracy zmieni się na pewno, zmniejszy się zapotrzebowanie na pracowników niektórych sektorów, jak turystyka, gastronomia czy MICE. Natomiast w innych branżach potrzeby rekrutacyjne będą rosły. Mam tu na myśli  IT, transport, logistykę, opakowania i FMCG, e-commerce, oraz większość stanowisk blue collar job.  Obserwujemy tu trend wzrostowy jeśli chodzi o popyt na pracowników blue collar job.”

Podobnie zapotrzebowanie w zawodach powiązanych ściśle z nowymi technologiami przewiduje Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI: „Bez wątpienia wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do zawirowań, które obserwujemy także na rynku pracy. Obok branż, które bardzo ucierpiały z powodu lockdownu, takich jak turystyka, gastronomia, beauty są również sektory, którym obecna sytuacja dała impuls do jeszcze szybszego rozwoju. Mam tu na myśli m.in. branże e-commerce, kurierską czy też szeroko pojętych nowych technologii. Pandemia pokazała, jak ważny jest rozwój technologii cyfrowych. To one pozwoliły nam przetrwać ten czas, dostosować się do nowych okoliczności. Trudno sobie wyobrazić, jak funkcjonowalibyśmy bez Internetu, aplikacji mobilnych, możliwości zdalnego kontaktu. Po pandemii będziemy funkcjonować w zmienionym świecie. Chodzi mi nie tylko o   wymiar techniczno-organizacyjny, ale również  ludzki. Wiele usług przeniesie się do świata wirtualnego. Już teraz widać, jak duże możliwości daje np. telemedycyna. Gdy dołożymy do tego jeszcze takie technologie, jak wirtualna  i poszerzona rzeczywistość, to okaże się, że lista nowych profesji jest bardzo długa.”

Czy praca online stanie się dominująca formą pracy biurowej? Czy pracownicy i pracodawcy są do tego przygotowani? Jak wygląda obecnie rynek pracy?

 

Więcej w debacie wideo.

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Terapia bez wychodzenia z domu Zarządzanie
Terapia bez wychodzenia z domu
W czasie pandemii gabinety terapeutów zaczęły świecić pustkami, a pacjenci zostali sami ze swoimi problemami. To pokazało, że terapia na więcej
Skuteczni menedżerowie na czas kryzysu
Skuteczni menedżerowie na czas kryzysu
Instytut Biznesu przyznał w tym roku tytuły Ambasadora Gospodarki wyróżniającym się i zaangażowanym menedżerom. Teraz ich firmy stanęły więcej