Profile firm
ELPIGAZ ELPIGAZPrzemysł
InfoPraca.pl InfoPraca.plUsługi
Vision Group Vision GroupPR / Marketing
Provident ProvidentFinanse
Dell DellIT
Exact Systems Exact SystemsTransport
C&W C&WBudownictwo
Bank BPH Bank BPHBanki
PGE PGEEnergetyka
EPSON POLSKA EPSON POLSKAElektronika

Schłodź napój w 45 sekund

2013.09.17 13:47
Autor:

Rapidcool, projekt wspierany przez fundusze Unii Europejskiej, ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię podczas chłodzenia napojów w miejscu ich sprzedaży, oszczędzając pieniądze właścicieli takich punktów oraz pomagając środowisku. W całej Europie lodówki i zamrażarki konsumują bowiem 85 TWh energii rocznie, co jest równoznaczne z zaopatrzeniem w prąd 20 milionów gospodarstw domowych. Rapidcool to niedroga w wykorzystaniu technologia chłodzenia o małym zapotrzebowaniu na energię. Pozwala przechowywać napoje w opakowaniach zbiorczych w temperaturze pokojowej, a następnie bardzo szybko je schłodzić.

 

Efektywność energetyczna

Rapidcool stworzył urządzenie, które w 45 sekund (a czasem szybciej) schłodzi napój w puszce lub butelce od temperatury pokojowej do 4°C. Rezultatem są oszczędności rzędu 80%, w porównaniu do typowych chłodziarek otwieranych od przodu, oraz 54% dla chłodziarek ze szklanymi drzwiami (zakładając chłodzenie dziennie 200 puszek o pojemności 500ml). W przeliczeniu na jedno urządzenie daje to rocznie o 832 euro mniejsze wydatki na prąd, w porównaniu do typowych chłodziarek otwieranych od przodu, oraz 219 euro mniej porównując do tych ze szklanymi drzwiami (zakładając cenę energii na poziomie 0.20 euro za kWh).

 

Kelvin Hall, założyciel Enviro-Cool Limited (Wielka Brytania), powiedział: “Fundusze od Unii Europejskiej pozwoliły nam rozwinąć technologię Rapidcool jako alternatywę dla obecnych, kosztownych i energochłonnych rozwiązań, takich jak wielopoziomowe otwarte lodówki czy inne urządzenia do promocji napojów. Jesteśmy dumni z faktu, że przyczyniamy się do globalnego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych dzięki rozwojowi ekologicznej technologii. Będziemy pracować nad jej wykorzystaniem zarówno w celach komercyjnych jak i domowych. Spotkaliśmy się już z dużym zainteresowaniem ze strony podmiotów z Azji i Ameryki Północnej. Obecnie chcemy promować nową technologię wśród producentów i dystrybutorów z Europy.”

 

Wiele międzynarodowych firm przez lata próbowało opracować technologię szybkiego chłodzenia napojów, jednak nikomu nie udało się uzyskać wyników zbliżonych do Rapidcool. Koncepcja została opracowana przez brytyjską firmę Enviro-Cool Limited, która otrzymała grant w wysokości 903 tysięcy euro na rozwój technologii i jej komercjalizację. Efektem jest stworzenie rozwiązania oszczędzającego energię i osiągającego bardzo krótkie czasy chłodzenia.

 

Michael Jennings, rzecznik Komisji Europejskiej odpowiedzialny za rozwój i badania, powiedział: “To produkt, który da firmom wymierne oszczędności, stworzy nowe miejsca pracy i zrobi coś pozytywnego dla środowiska. Komisja zobowiązała się przeznaczać jeszcze większe środki na projekty, które mają potencjał zmieniać życie ludzi."

Warszawa, 17 września 2013 r.

 

Jak to działa?

Rapidcool chłodzi stosunkowo niewielkie ilości płynu na poczekaniu, przez co nie ma potrzeby zasilania i ciągłego korzystania z dużych chłodziarek, które mają zapewnić odpowiednie ilości schłodzonych napojów w czasie godzin otwarcia sklepu lub baru.

W celu jak najszybszego schłodzenia napoju, nie doprowadzając przy tym do zamrożenia jego zewnętrznej warstwy zanim wewnętrzna będzie ochłodzona, płyn musi być efektywnie mieszany. Rozwiązanie Rapidcool i jego opatentowana technologia V-Tex, koncentruje się właśnie na sposobie mieszania napoju, nie doprowadzając przy tym do gwałtownego musowania przy jego otwieraniu.

 

Mimo że Rapidcool zostało zaprojektowane jako autonomiczne urządzenie, to komora chłodząca może być także zainstalowana jako element samoobsługowych chłodziarek czy automatów z napojami. Dzięki temu technologia ma szanse zastąpić większość, jeżeli nie wszystkie, chłodziarki szafkowe na świecie.

 

Co dalej?

Partnerzy projektu prowadzą rozmowy z globalnymi firmami zajmującymi się dystrybucją napojów i produkcją sprzętu AGD. Inżynierowie z Rapidcool zbudowali niedawno automatyczne ramię, które będzie dodane do handlowej wersji urządzenia, tak więc pobieranie i dostarczanie napoju stanie się całkowicie zautomatyzowane.

Testy konsumenckie planowane są na koniec października w supermarkecie w Holandii. 

 

Planowana jest także seria urządzeń domowych i do użytku komercyjnego. Rapidcool znajdzie więc zastosowanie w domu, pracy, barach, restauracjach i hotelach do chłodzenia wielu typów napojów – od puszek 150ml po butelki wina o pojemności 750ml.

 

Prezentacja technologii: http://www.youtube.com/watch?v=NSVChmfcv2k&feature=youtu.be 

 

Informacje o konsorcjum RAPIDCOOL

Konsorcjum Rapidcool, pod przewodnictwem firmy Vending Marketing DOO (Słowenia), składa się z czterech dodatkowych podmiotów przemysłowych i akademickich: firmy Enviro-Cool (Wielka Brytania), która specjalizuje się w technologii chłodzenia – twórcy rozwiązania V-Tex; Dymtec (Hiszpania) – eksperta w chłodzeniu przemysłowym; Re/genT (Holandia) - centrum badań i rozwoju, również specjalizującego się w chłodzeniu, a także UK Intelligent Systems Research Institute (Wielka Brytania).

 

Informacje o funduszach europejskich na badania naukowe i innowacje

W 2014 roku Unia Europejska uruchomi nowy, siedmioletni program związany z badaniami naukowymi i innowacjami pod nazwą Horyzont 2020. Od 2007 roku UE zainwestowała prawie 50 miliardów euro w innowacyjne projekty wspierające konkurencyjność́ europejskiej gospodarki i rozszerzające granice ludzkiej wiedzy. 

 

Budżet UE na badania stanowi około 12 procent wszystkich wydatków 27 członków Unii Europejskiej przeznaczonych na badania i skoncentrowany jest na takich obszarach jak zdrowie, środowisko, transport, żywność i energia. Współpracę badawczą nawiązano także z przedstawicielami przemysłu farmaceutycznego, lotniczego, samochodowego i elektronicznego, aby zachęcić sektor prywatny do wspierania rozwoju i tworzenia specjalistycznych miejsc pracy. Program ramowy Horyzont 2020 będzie w jeszcze większym stopniu koncentrować się na przekształcaniu wyjątkowych pomysłów w rynkowe rozwiązania, produkty i usługi. 

 

Najnowsze informacje na temat europejskich badań i innowacji: 

 

http://www.facebook.com/innovation.union

 

http://twitter.com/innovationunion

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Redakcja Capital24.tv
Podstawowe informacje:


E-mail:
Fax:
Adres:


+48222128939
Redakcja Capital24.tv
Złota 7/18
00-019 Warszawa

Wiadomości firmowe

PR to Ministerstwo Spraw Zagranicznych PR i Marketing
PR to Ministerstwo Spraw Zagranicznych
W „Rozmowie ANTYKRYZYSOWEJ”, która dotyczyła zarządzania kryzysowego udział wziął m.in. Adam Sanocki, Partner Zarządzający Attention więcej
Duży wzrost zainteresowania usługami chmurowymi
Duży wzrost zainteresowania usługami chmurowymi
Podczas „Rozmowy ANTYKRYZYSOWEJ”, która dotyczyła zarządzania kryzysowego Michał Paschalis - Jakubowicz, prezes Oktawave powiedział więcej
Tomasz Sańpruch radzi jak pracować z domu
Tomasz Sańpruch radzi jak pracować z domu
Od kilku lat pracuję głównie z domu. W kilku punktach napisałem jak przejść na tryb #homeoffice. więcej
Nowa p.o. prezesa PZU SA
Nowa p.o. prezesa PZU SA
Rada Nadzorcza PZU SA podjęła uchwałę o powołaniu Beaty Kozłowskiej-Chyły w skład Zarządu PZU SA więcej
Coronavirus chaos and travel concerns – UK airline collapses, aviation industry facing huge losses
Coronavirus chaos and travel concerns – UK airline collapses, aviation industry facing huge losses
The aviation industry is facing losses of more than 100 billion dollars as a result of the coronavirus, according to the International Air więcej