Profile firm
infoPraca infoPracaUsługi
Gekoplast GekoplastPrzemysł
OS3 Sp z o.o. OS3 Sp z o.o.PR / Marketing
JJ Communications JJ CommunicationsPR / Marketing
RWE RWEEnergetyka
CrowdConnect.pl CrowdConnect.plInwestycje
Netia NetiaTelekomunikacja
PayPal PayPalFinanse

Farmy wiatrowe RWE

2009.04.23 14:14
Autor:

W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku.

Poza budową turbin wiatrowych i ich fundamentów, projekt wiąże się również z budową lokalnych dróg dojazdowych oraz instalacją, podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. RWE przyczynia się do rozwoju regionu dzięki nowym miejscom pracy, rozbudowie lokalnej infrastruktury i podatkom płaconym do gmin, na terenie których powstanie farma wiatrowa. Ponad sto osób z okolicznych miejscowości pracowało przy realizacji, w fazie budowy – co stanowiło realne wsparcie dla regionu.

„Wierzę w zrównoważony miks energetyczny i w to, że w Polsce jest możliwa jednoczesna rozbudowa różnych źródeł energii, stosujących zarówno węgiel, gaz, energię jądrową jak i źródła odnawialne. Natomiast Węgiel będzie w Polsce, w długofalowej perspektywie, odgrywał dominującą rolę, dlatego też planujemy w zainwestować, wspólnie z Kompanią Węglową, w najnowocześniejszą elektrownie węglową na Śląsku. Planujemy zakończyć inwestycjęw 2015 roku. Równocześnie RWE, żeby wesprzeć polski sektor energii odnawialnej, intensywnie inwestuje również w elektrownie wiatrowe na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim.”– powiedział Filip Thon, prezes RWE Polska.

„Budowa farmy wiatrowej w Suwałkach jest znaczącym krokiem w rozwoju naszej działalności w obszarze energii odnawialnej w Polsce. Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 4.500 MW do 2012 roku w Europie. Żeby go osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo - Wschodniej ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację  celów Unii Europejskiej i polskiego rządu.” – powiedział Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

W miarę dostosowywania polskiego prawa do dyrektyw Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce znacznie wrośnie – z poziomu 5,8 TWh w 2007 roku do 10,8 TWh przewidywanych w roku 2010, co stanowi odpowiednio 5,1 proc. i 10,4 proc. całej energii dostarczanej odbiorcom końcowym.
Jednocześnie plany rządowe na 2010 rok zakładają zainstalowanie około 1000 MW w energetyce wiatrowej oraz 2,7 proc. udziału w mocach wytwórczych kraju. Oznacza to, iż w latach 2007- 2010 potrzebny jest przyrost mocy na poziomie około 800 MW, a tym samym przyłączanie ok. 200 MW rocznie.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 MW energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 MW. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.

Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie utworzenie farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 MW każda.

Komenatrze
Inne
Profile firm z podobnej branży
PGNiG SA PGNiG SAEnergetyka
PGE PGEEnergetyka
RWE
Podstawowe informacje:


WWW:
Adres:

http://www.rwe.pl
RWE
ul. Wybrzeże Kościuszkows
00-347 Warszawa

Wiadomości firmowe

XXVI Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2019 PR i Marketing
XXVI Międzynarodowe Targi STACJA PALIW 2019
Jeżeli jesteś kierowcą – poznasz tu, jak działa współczesna stacja paliw więcej
Rynek magazynowania energii na stałej wznoszącej
Globalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Dziś szacowany jest na około 2 więcej
Rynek rowerów elektrycznych dynamicznie się rozwija
Rynek rowerów elektrycznych dynamicznie się rozwija
Rozwój napędu elektrycznego obejmuje już nie tylko autobusy i samochody, ale także rowery, które stają się coraz bardziej popularne, więcej
Jak połączyć odnawialne źródła energii z elektromobilnością
Podczas międzynarodowych targów Electrical Energy Storage Europe, które odbędą się w dniach 20-22 czerwca 2018 r. w Monachium, firma BMZ więcej
Elektryczne auto do driftu ze wsparciem BMZ Poland
Studenci z Politechniki Wrocławskiej realizują rewolucyjny projekt. Chcą zbudować pierwsze w pełni elektryczne auto do driftu. Zero Emisson więcej