Profile firm
Gekoplast GekoplastPrzemysł
OS3 Sp z o.o. OS3 Sp z o.o.PR / Marketing
JJ Communications JJ CommunicationsPR / Marketing
RWE RWEEnergetyka
CrowdConnect.pl CrowdConnect.plInwestycje
Netia NetiaTelekomunikacja
PayPal PayPalFinanse
HH City Festival HH City FestivalOrganizacje
Forum Ekonomiczne Forum EkonomiczneOrganizacje

Farmy wiatrowe RWE

2009.04.23 14:14
Autor:

W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki w województwie podlaskim docelowo będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku.

Poza budową turbin wiatrowych i ich fundamentów, projekt wiąże się również z budową lokalnych dróg dojazdowych oraz instalacją, podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. RWE przyczynia się do rozwoju regionu dzięki nowym miejscom pracy, rozbudowie lokalnej infrastruktury i podatkom płaconym do gmin, na terenie których powstanie farma wiatrowa. Ponad sto osób z okolicznych miejscowości pracowało przy realizacji, w fazie budowy – co stanowiło realne wsparcie dla regionu.

„Wierzę w zrównoważony miks energetyczny i w to, że w Polsce jest możliwa jednoczesna rozbudowa różnych źródeł energii, stosujących zarówno węgiel, gaz, energię jądrową jak i źródła odnawialne. Natomiast Węgiel będzie w Polsce, w długofalowej perspektywie, odgrywał dominującą rolę, dlatego też planujemy w zainwestować, wspólnie z Kompanią Węglową, w najnowocześniejszą elektrownie węglową na Śląsku. Planujemy zakończyć inwestycjęw 2015 roku. Równocześnie RWE, żeby wesprzeć polski sektor energii odnawialnej, intensywnie inwestuje również w elektrownie wiatrowe na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim.”– powiedział Filip Thon, prezes RWE Polska.

„Budowa farmy wiatrowej w Suwałkach jest znaczącym krokiem w rozwoju naszej działalności w obszarze energii odnawialnej w Polsce. Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 4.500 MW do 2012 roku w Europie. Żeby go osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo - Wschodniej ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację  celów Unii Europejskiej i polskiego rządu.” – powiedział Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

W miarę dostosowywania polskiego prawa do dyrektyw Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce znacznie wrośnie – z poziomu 5,8 TWh w 2007 roku do 10,8 TWh przewidywanych w roku 2010, co stanowi odpowiednio 5,1 proc. i 10,4 proc. całej energii dostarczanej odbiorcom końcowym.
Jednocześnie plany rządowe na 2010 rok zakładają zainstalowanie około 1000 MW w energetyce wiatrowej oraz 2,7 proc. udziału w mocach wytwórczych kraju. Oznacza to, iż w latach 2007- 2010 potrzebny jest przyrost mocy na poziomie około 800 MW, a tym samym przyłączanie ok. 200 MW rocznie.

Inwestycja w Suwałkach jest pierwszą z szeregu projektów energetyki wiatrowej, realizowanych przez RWE w Polsce. Do 2015 roku firma planuje wybudować w Polsce 300 MW energii z tego źródła. RWE ma umownie zagwarantowaną możliwość realizacji projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 MW. Ich sfinalizowanie jest uzależnione od oceny ekonomicznej i możliwości podłączenia do sieci przesyłowej.

Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie utworzenie farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 MW każda.

Komenatrze
Inne
Profile firm z podobnej branży
PGNiG SA PGNiG SAEnergetyka
PGE PGEEnergetyka
RWE
Podstawowe informacje:


WWW:
Adres:

http://www.rwe.pl
RWE
ul. Wybrzeże Kościuszkows
00-347 Warszawa

Wiadomości firmowe

Rynek magazynowania energii na stałej wznoszącej
Globalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Dziś szacowany jest na około 2 więcej
Rynek rowerów elektrycznych dynamicznie się rozwija
Rynek rowerów elektrycznych dynamicznie się rozwija
Rozwój napędu elektrycznego obejmuje już nie tylko autobusy i samochody, ale także rowery, które stają się coraz bardziej popularne, więcej
Jak połączyć odnawialne źródła energii z elektromobilnością
Podczas międzynarodowych targów Electrical Energy Storage Europe, które odbędą się w dniach 20-22 czerwca 2018 r. w Monachium, firma BMZ więcej
Elektryczne auto do driftu ze wsparciem BMZ Poland
Studenci z Politechniki Wrocławskiej realizują rewolucyjny projekt. Chcą zbudować pierwsze w pełni elektryczne auto do driftu. Zero Emisson więcej
BMZ nawiązuje współpracę z LG Chem
BMZ nawiązuje współpracę z LG Chem
Dwie światowe marki łączą siły. W ramach podpisanej, czteroletniej umowy koreańska firma dostarczy kilkaset milionów ogniw więcej