Profile firm
LOTOS S.A. LOTOS S.A.Przemysł
KNF KNFFinanse
Polkomtel PolkomtelTelekomunikacja
PGNiG SA PGNiG SAEnergetyka

Marszałek Senatu: razem zwyciężymy w walce z pandemią

2020.03.30 22:00
Autor:

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział:

 

"Senat RP zakończył obrady poświęcone tzw. tarczy antykryzysowej proponowanej przez rząd. W dobie walki z pandemią koronawirusa ta ustawa ma fundamentalne znaczenie dla zmniejszenia negatywnych skutków gospodarczych, społecznych, zdrowotnych i socjalnych. Dotykają one rzesze pracowników i przedsiębiorców, rodziców opiekujących się dziećmi z powodu zamknięcia szkół , personelu medycznego oraz setek tysięcy Polek i Polaków.

Obradowaliśmy jak najszybciej, mając świadomość, że straciliśmy dwa tygodnie. Senacki pakiet antykryzysowy zawierający zbliżone propozycje, który przyjęliśmy 13 marca i niezwłocznie wysłaliśmy do Sejmu, nie był w ogóle rozpatrywany.

Senatorowie uznali, że pilne obradowanie jest konieczne, aby tarcza antykryzysowa mogła wejść w życie jak najszybciej. Wobec wielu głosów krytycznych dotyczących jej obecnego kształtu i mimo działania pod presją czasu, postanowiliśmy wnieść kilka istotnych poprawek. Między innymi zagwarantują one ustawowe prawo do testów personelowi medycznemu, farmaceutom, wszystkim, których praca wymaga stykania się z wieloma ludźmi oraz zwykłym obywatelom, chcącym po prostu sprawdzić, czy nie są bezobjawowymi nosicielami wirusa. Zaproponowaliśmy, aby z przyznanych nam środków europejskich utworzyć 20-miliardowy fundusz, ratujący ochronę zdrowa przed zapaścią. Podnieśliśmy wiek dzieci, przy którym przysługuje zasiłek z powodu zamknięcia szkół z 8 do 12 lat.

Dla ratowania miejsc pracy wprowadziliśmy bardziej skuteczne formy wsparcia przedsiębiorców. Proponujemy by w firmach, które ponoszą straty, państwo pokryło 75% wysokości wynagrodzeń. Uchroni to pracowników przed głodowymi płacami i przed ryzykiem masowych zwolnień.

W ustawach sejmowych znalazło się kilka niekonstytucyjnych przepisów, które wywołały powszechny sprzeciw. W związku z tym wykreśliliśmy zmiany dotyczące Kodeksu wyborczego oraz Rady Dialogu Społecznego. Senat stanął na stanowisku, że ustawy, które mają poprawić los naszych rodaków, nie mogą jednocześnie służyć do załatwiania doraźnych celów politycznych.

W ten sposób niedoskonałą, dziurawą tarczę przygotowaną przez rząd zamieniliśmy na lepszą i solidniejszą tamę, która będzie bardziej skuteczna w powstrzymywaniu negatywnych społecznych i ekonomicznych skutków pandemii.

Apelujemy do Sejmu, aby jak najszybciej przyjął poprawki Senatu tak, by prezydent mógł podpisać ustawy jeszcze w marcu. Później będziemy kontynuować nasze wysiłki i zgłaszać kolejne inicjatywy ustawodawcze przynoszące jeszcze większą ulgę obywatelom w trudnych czasach epidemii.

Szanowni Państwo!

Senat RP w swej misji stanowienia dobrego prawa zawsze stoi i będzie stał na straży bezpieczeństwa zdrowotnego, ekonomicznego i socjalnego Polek i Polaków. W chwili pandemii jest ono zagrożone. Dlatego cały potencjał finansowy, intelektualny, organizacyjny i legislacyjny państwa powinien być jednoznacznie skoncentrowany na walce z tym strasznym wyzwaniem, które dotknęło nasz kraj i cały świat. To nie jest czas na prowadzenie kampanii wyborczej, to nie jest czas na organizowanie wyborów. Doświadczenie innych krajów pokazuje jednoznacznie, że zaangażowanie ponad 300 tys. osób do komisji wyborczych i milionów głosujących w dobie koniecznej izolacji skończy się nowym wybuchem epidemii o trudnych do wyobrażenia konsekwencjach. Zróbmy wybory w spokojniejszych czasach, gdy nasze bezpieczeństwo zdrowotne będzie zagwarantowane, a pójście do lokalu wyborczego nie będzie igraniem z życiem. Apeluję o to jako Marszałek Senatu, ale także, a nawet przede wszystkim jako lekarz. Nie róbmy tych wyborów.

Razem zwyciężymy w walce z pandemią."

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Redakcja Capital24.tv
Podstawowe informacje:


E-mail:
Fax:
Adres:


+48222128939
Redakcja Capital24.tv
Złota 7/18
00-019 Warszawa

Wiadomości firmowe

Dołącz do debaty: Pacjent Świadomy Systemu Ochrony Zdrowia Polityka
Dołącz do debaty: Pacjent Świadomy Systemu Ochrony Zdrowia
Już 7 sierpnia o godzinie 12:00, odbędzie się debata zorganizowana przez prestiżową uczelnię Collegium Humanum- Pacjent Świadomy Systemu więcej
PR to Ministerstwo Spraw Zagranicznych
PR to Ministerstwo Spraw Zagranicznych
W „Rozmowie ANTYKRYZYSOWEJ”, która dotyczyła zarządzania kryzysowego udział wziął m.in. Adam Sanocki, Partner Zarządzający Attention więcej
Duży wzrost zainteresowania usługami chmurowymi
Duży wzrost zainteresowania usługami chmurowymi
Podczas „Rozmowy ANTYKRYZYSOWEJ”, która dotyczyła zarządzania kryzysowego Michał Paschalis - Jakubowicz, prezes Oktawave powiedział więcej
Tomasz Sańpruch radzi jak pracować z domu
Tomasz Sańpruch radzi jak pracować z domu
Od kilku lat pracuję głównie z domu. W kilku punktach napisałem jak przejść na tryb #homeoffice. więcej
Nowa p.o. prezesa PZU SA
Nowa p.o. prezesa PZU SA
Rada Nadzorcza PZU SA podjęła uchwałę o powołaniu Beaty Kozłowskiej-Chyły w skład Zarządu PZU SA więcej