Profile firm
Gospodarka

Inwestycje, czyli szansa na rozwój

2020.11.03 00:00
„Inwestycje, czyli szansa na rozwój” to cykl wywiadów internetowych, prezentujących najważniejsze dla polskiej gospodarki oblicza inwestowania. Rozmowy z ekspertami prowadzone przez dziennikarza Ernesta Bodziucha dotyczyć będą: Trójmorza, budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz nakładów na rozwój i szkolenia pracowników.

Inwestycje to jeden z głównych mechanizmów napędzających polską gospodarkę. Bez odpowiednich nakładów finansowych rozwój większości segmentów rynku byłby niemożliwy. Potwierdzają to dane rynkowe. W samym 2019 roku nakłady brutto na środki trwałe w polskiej gospodarce w ujęciu nominalnym wyniosły w 2019 r. wg wstępnych danych GUS 422,8 mld zł. Zdecydowaną większość, bo aż 59,1% wydatków inwestycyjnych, stanowiły wydatki poniesione przez sektor przedsiębiorstw. Sektor publiczny odpowiadał w ubiegłym roku za blisko 23% inwestycji ogółem, a gospodarstwa domowe za nieco ponad 18%.

Autorzy programu internetowego „Inwestycje, czyli szansa na rozwój” postanowili omówić najważniejsze aspekty i projekty związane z krajowymi oraz zagranicznymi inwestycjami. Podczas trzech kolejnych rozmów prowadzący program Ernest Bodziuch, dziennikarz ekonomiczny z ponad 20-letnim doświadczeniem telewizyjnym i rynkowym, obecnie związany z Telewizją Polsat, będzie gościć w studiu trzech ekspertów, działających na co dzień w różnych obszarach gospodarki. Wspólnym mianownikiem wszystkich tematów jest konieczność ponoszenia nakładów finansowych na dalszy rozwój.

Gościem pierwszego odcinka będzie Mateusz Walewski, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, który opowie o charakterystyce Trójmorza jako naturalnego regionu dla ekspansji polskich firm, które chcą się rozwijać i inwestować za granicą. Skąd wziąć na to pieniądze? Czy pozyskiwanie finansowania na zagraniczne inwestycje jest skomplikowane? To jedne z wielu pytań, na które będzie musiał odpowiedzieć ekspert. Drugi odcinek poświęcony będzie inwestowaniu w rozwój i szkolenie pracowników. – Wiele firm zapomina o konieczności inwestowania w ten obszar swojej działalności, a przecież jest to konieczne jeśli chcemy zachować zdrowy rynek pracy – szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa – przekonuje Ernest Bodziuch, prowadzący program. Jego gość, dr Jakub Sawulski, Kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, postara się określić jakie środki i czy w ogóle polskie przedsiębiorstwa inwestują w swoich pracowników oraz dlaczego jest to konieczne dla ich dalszego, dynamicznego rozwoju.

Ostatni odcinek dotyczyć będzie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, mającego być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. O szczegółach tego projektu inwestycyjnego prowadzący porozmawia z Mikołajem Wildem, prezesem zarządu CPK. Internauci dowiedzą się między innymi, jaki będzie koszt budowy portu oraz jaki zwrot z inwestycji przyniesie każda zainwestowana w niego złotówka.

Pomysłodawcą i realizatorem całego projektu jest Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii, natomiast głównym partnerem - Fundacja State of Poland. W gronie patronów medialnych projektu znaleźli się: ISBnews, BiznesTuba.pl, Comparic.pl, BusinessJournal.pl, Capital24.tv oraz kanał video „Szczerze o pieniądzach”.

Więcej informacji o projekcie oraz szczegółowy harmonogram emisji odcinków znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/events/3688973944460034/
Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Strategia migracji do chmury - dobre praktyki szefów IT Gospodarka
Strategia migracji do chmury - dobre praktyki szefów IT
Rusza pierwszy w Polsce bezpłatny cykl webinariów więcej
Dołącz do debaty: Pacjent Świadomy Systemu Ochrony Zdrowia
Dołącz do debaty: Pacjent Świadomy Systemu Ochrony Zdrowia
Już 7 sierpnia o godzinie 12:00, odbędzie się debata zorganizowana przez prestiżową uczelnię Collegium Humanum- Pacjent Świadomy Systemu więcej
PR to Ministerstwo Spraw Zagranicznych
PR to Ministerstwo Spraw Zagranicznych
W „Rozmowie ANTYKRYZYSOWEJ”, która dotyczyła zarządzania kryzysowego udział wziął m.in. Adam Sanocki, Partner Zarządzający Attention więcej
Duży wzrost zainteresowania usługami chmurowymi
Duży wzrost zainteresowania usługami chmurowymi
Podczas „Rozmowy ANTYKRYZYSOWEJ”, która dotyczyła zarządzania kryzysowego Michał Paschalis - Jakubowicz, prezes Oktawave powiedział więcej
Tomasz Sańpruch radzi jak pracować z domu
Tomasz Sańpruch radzi jak pracować z domu
Od kilku lat pracuję głównie z domu. W kilku punktach napisałem jak przejść na tryb #homeoffice. więcej