Profile firm

Finanse i inwestycje w nowych czasach

2020.06.18 12:00
Autor:

Jaka będzie przyszłość usług finansowych i inwestycyjnych? Jak widzą to uczestnicy rynku? Jak oceniają zachowania klientów? Na te i inne pytania odpowiadali goście debaty zorganizowanej przez World Business Bridge Polska przy współpracy z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie.

 

Przyszłość usług finansowych i inwestycyjnych po pandemii nie jest jasna. Można być i optymistą i pesymistą. Łatwiej udzielać kredytów, pożyczek, trudniej przekonać do inwestowania. Jaki jest ten nowy początek po izolacji.

W debacie wzięli udział Grzegorz Szulik, prezes Provema, Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay, Emil Andryszczyk, dyrektor Departament Informatyki i Telekomunikacji Bank Ochrony Środowiska S.A. oraz Krzysztof Wantoła, prezes San Aero

 

Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że usługi finansowe zdominowane zostaną przez on-line. Grzegorz Szulik, prezes Provema: „Przeniesienie bankowości do internetu to dopiero pierwszy krok. Obecnie doradztwo finansowe jest domeną innowacyjnych przedsiębiorstw z sektora technologii finansowych. Tworzą one produkty, które nie mogłyby powstać w tradycyjnych bankach. Zajmują się pożyczkami konsumenckimi, strategiami inwestycyjnymi, międzynarodowymi rynkami kapitałowymi, rynkami walutowymi, kryptowalutami i technologią blockchain, a także finansami rodzinnymi. Usługi finansowe są dostępne przez aplikacje i platformy internetowe, co ogranicza koszty obsługi i zwiększa wachlarz dostępnych produktów”

Ale Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay przestrzega: „Bardzo dużo mówi się o zagrożeniach dla przedsiębiorstw wynikających z epidemii. To do nich są skierowane wszystkie programy pomocowe. Tymczasem nie mówi się nic o zagrożeniach dla inwestorów.” Ponadto  Paweł Kruszyński podkreśla, że „Wybuch pandemii na pewno był też katalizatorem dla przyśpieszenia digitalizacji sektora finansowego. Poza kilkoma wyjątkami banki i instytucje finansowe raczej niechętnie wcześniej podchodziły do pełnej obsługi online swoich klientów”

Grzegorz Szulik zapewnia „Pandemia tylko utrwaliła od dawna widoczne trendy. Proszę sobie wyobrazić, że jeszcze kilka lat temu niektórzy przedsiębiorcy jeździli do banków i stali w kolejkach, żeby złożyć przelewy. Korzyści dla gospodarki, wynikające z aktualnie stosowanych rozwiązań są ogromne.”

Ale jednak Paweł Kruszyński stwierdza: „Poza wspomnianą już postępującą digitalizacją, zmienić się może również ogólne podejście do inwestowania. W czasach wysokiej zmienności i niepewności na rynkach inwestorzy zazwyczaj idą w stronę aktywów dających większe poczucie bezpieczeństwa.”

 

Więcej w debacie.

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Instytut Biznesu nagrodził firmy Finanse
Instytut Biznesu nagrodził firmy
Instytut Biznesu od trzech lat przyznaje nagrody Ambasadorów w różnych kategoriach. Firmy są oceniane na podstawie analizy ich działalności, więcej
Terapia bez wychodzenia z domu
Terapia bez wychodzenia z domu
W czasie pandemii gabinety terapeutów zaczęły świecić pustkami, a pacjenci zostali sami ze swoimi problemami. To pokazało, że terapia na więcej
Skuteczni menedżerowie na czas kryzysu
Skuteczni menedżerowie na czas kryzysu
Instytut Biznesu przyznał w tym roku tytuły Ambasadora Gospodarki wyróżniającym się i zaangażowanym menedżerom. Teraz ich firmy stanęły więcej