Profile firm
HAWE S.A., HAWE S.A., Telekomunikacja
Telmon TelmonUsługi
Hyundai Motor Hyundai MotorTransport
SFP SFPOrganizacje
KUKE KUKEFinanse
Fiat FiatTransport
ELPIGAZ ELPIGAZPrzemysł
InfoPraca.pl InfoPraca.plUsługi
Vision Group Vision GroupPR / Marketing
Provident ProvidentFinanse

Edukacja finansowa, jak uczyć finansów osobistych?

2019.05.05 19:00
Autor:

Koniecznym staje się włączenie powszechnej edukacji o finansach, szczególnie w zakresie oszczędzania, by Polacy mogli podejmować świadome i bezpieczne decyzje dotyczące zabezpieczenia własnych finansów podkreślali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Instytut Biznesu.

 

Instytut Biznesu rozpoczął cykl debat o edukacji. Pierwszą z nich poświęcono Edukacji finansowej, a udział w niej wzięli: Ewa Małyszko, prezes PFR TFI, Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay, Dariusz Duma, prezes Chiltern Consultancy oraz dr Sabina Kołodziej z Akademii Koźmińskiego. Dyskusję poprowadził Tomasz Sańpruch, redaktor naczelny capital24.tv

 

Brak edukacji finansowej w Polsce jest zatrważający. Bardzo ważnym czynnikiem jest nauka nie samych pojęć finansowych, ale o wiele większy wpływ na to że ludzie podejmują racjonalne decyzje finansowe, ma nauczanie matematyki i logicznego myślenia, powiedział Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay. Dariusz Duma podkreślał, ze edukacja finansowa to nie tylko wiedza z dziedziny finansów, ale również prawa i psychologii. 

 

Ewa Małyszko, prezes PFR TFI zwróciła uwagę, że „Odpowiednia edukacja potrzebna jest w zakresie cyberbezpieczeństwa, inwestowania oraz pożyczek i kredytów. Jednak największą uwagę należy zwrócić na brak zrozumienia powagi kwestii jaką są oszczędności. 98 proc. środków odłożonych na czas emerytury stanowi ZUS, a z przeprowadzonych badań wynika, że tylko 20 proc. pracujących opłacałoby składki gdyby te były dobrowolne. Dodatkowo z danych ING wynika, że 50 proc. jego klientów w momencie przejścia na emeryturę posiada oszczędności na poziomie ok. 13 tys. zł. Te dane pokazują skalę, problemu jakim jest brak nawyku oszczędzania wśród Polaków.  Aby mieć pewność godnego życia po przejściu na emeryturę, konieczne jest wprowadzenie zmian związanych z gospodarowaniem comiesięcznymi dochodami. Myślę, że dobrym pomysłem jest odkładanie 10 czy 20 proc. naszej comiesięcznej pensji na konto oszczędnościowe, które może okazać się zbawienne w razie pojawienia się niespodziewanych wydatków.”

 

Dr Sabina Kołodziej podkreśliła, że najważniejszym elementem w podejmowaniu decyzji przy korzystaniu z usług finansowych jest zaufanie zbudowane na elementarnej, a przede wszystkim powtarzalnej uczciwości. 

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Redakcja Capital24.tv
Podstawowe informacje:


E-mail:
Fax:
Adres:


+48222128939
Redakcja Capital24.tv
Złota 7/18
00-019 Warszawa

Wiadomości firmowe

Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii Finanse
Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii
W roku 2019 zorganizowano sześć spotkań “Kongresu 60 Milionów – Globalnego Zjazdu Polonii” więcej
Zakupy online zależą od wieku kupującego
Zakupy online zależą od wieku kupującego
Wnioski z raportu „Klikasz i kupujesz. Preferencje zakupowe Polaków generacji X, Y, Z” więcej
Bezpieczeństwo w erze cyfrowej transformacji
Bezpieczeństwo w erze cyfrowej transformacji
Bezpłatna Konferencja - IT Security Trends – bezpieczeństwo w erze cyfrowej transformacji. więcej
Wizja Nowej Europy
Wizja Nowej Europy
Jak będzie wyglądać nasz kontynent za kilkanaście lat? więcej
Pomiędzy światem usłużnym a światem angażujących przeżyć
Pomiędzy światem usłużnym a światem angażujących przeżyć
14 – 15 listopada 2019 r. odbyła się konferencja Digital Champions 2019 – VI Forum Liderów Cyfrowego Biznesu – organizowana przez firmę więcej