loader

UniLokata coraz chętniej wybierana przez firmy. UniWIBID z „plusem” i rozszerzoną strategią

Obecnie oferta rozwiązań inwestycyjnych dla klientów instytucjonalnych jest bogata – usługi asset management, fundusze specjalistyczne, zamknięte i dedykowane. Co jednak ciekawe, firmy wyszukują „perełki” również wśród funduszy detalicznych.

 

Kiedy półtora roku temu Union Investment TFI wprowadzało na rynek subfundusz UniLokata (UniFunduszeFIO), był on pierwszym na rynku rozwiązaniem pieniężnym o liniowej wycenie, skierowanym – ze względu na niski próg wejścia – do szerokiego grona odbiorców. Głównym celem inwestycyjnym stawianym przed UniLokatą była ochrona realnej wartości aktywów oraz uzyskanie wyróżniających się na tle lokat bankowych zysków, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa i płynności. Taka strategia, konsekwentnie realizowana przez Andrzeja Czarneckiego – zarządzającego funduszami dłużnymi – sprawiła, że przez zaledwie 18 miesięcy funkcjonowania UniLokata stała się bardzo popularnym i bardzo chętnie wybieranym przez inwestorów indywidualnych rozwiązaniem. Do końca sierpnia 2013 r. w subfunduszu zgromadzono ponad 371 mln zł.

 

Co jednak godne podkreślenia, wraz ze wzrostem aktywów i z uwagi na dobre dotychczasowe wyniki, UniLokatą zaczęli się interesować również przedstawiciele sektora MŚP oraz duże przedsiębiorstwa, które coraz chętniej inwestują w subfundusz bieżące środki firmowe. Z punktu widzenia tej grupy inwestorów kluczowe znaczenie ma liniowa wycena UniLokaty, co oznacza, że lokaty subfunduszu nie ulegają rynkowym wahaniom. Taki sposób wyceny pozwala zarządom, dyrektorom finansowym i głównym księgowym wykorzystywać UniLokatę jako narzędzie do zarządzania nadwyżkami i płynnością firmy.

 

UniWIBID zmieni profil

Ze względu na wzrost zainteresowania UniLokatą wśród klientów instytucjonalnych postanowiliśmy wzbogacić naszą ofertę skierowaną do firm, które chcą zarządzać płynnością w złotym, euro oraz dolarze, o jeszcze jedno narzędzie. W palecie produktowej pojawiło się miejsce na fundusz, w którym instytucje mogłyby lokować środki inne niż bieżące. Fundusz o nieco zwiększonym ryzyku inwestycyjnym, ale jednocześnie o potencjale wyższej stopy zwrotu. To skłoniło nas do dokonania niewielkich zmian w polityce inwestycyjnej subfunduszu UniWIBID – mówi Małgorzata Góra-Dubiela, prezes zarządu Union Investment TFI.

 

author avatar
Union Investment TFI

1 2

O autorze