loader

Stopy procentowe w Europie bez zmian

Decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii nie przyniosły szczególnych niespodzianek. Stopy procentowe w strefie euro i Wielkiej Brytanii pozostają na dotychczasowych poziomach.

 

W strefie euro podstawowy koszt pieniądza wynosi 1 proc., w Wielkiej Brytanii 0,5 proc. – w obu przypadkach są to najniższe poziomy w historii. W reakcji na podtrzymanie łagodnego kierunku polityki pieniężnej przez ECB, na rynku walutowym więcej do powiedzenia nadal mieli inwestorzy kupujący euro za dolary. Kurs pary euro-dolar wzrósł ok. godz. 16 do poziomu 1,474 USD.

Wyprzedaży amerykańskiej waluty nie powstrzymały lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA, gdzie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się o blisko 20 tys. niższa od konsensu ekonomistów (521 tys. wobec prognoz na poziomie 540 tys.). To najlepszy wynik od 10 miesięcy, jednak wyciąganie na tej podstawie wniosku o zakończeniu recesji w USA jest zdecydowanie zbyt pochopne. Wraz z osłabieniem dolara rosła cena złota, które po południu przekroczyło już poziom 1060 USD za uncję.

Liczba nowych bezrobotnych może przestać przyrastać, lecz aby znaleźć zatrudnienie dla ponad 6 milionów osób poszukujących pracę, przedsiębiorcy muszą zacząć dostrzegać pozytywne zmiany, o których od kilku tygodni informują ekonomiści.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze