loader

Raport: Jakie domy budowano w Polsce w 2014 roku?

 

Najpopularniejsze gotowe projekty

Pierwszym etapem budowy wymarzonego domu jest przemyślenie oczekiwań oraz zaplanowanie całej inwestycji. Na inwestorów czekają liczne decyzje związane z lokalizacją, typem domu, jego powierzchnią, układem pomieszczeń, a także technologią budowy oraz stosowanymi materiałami budowlanymi.

Efektem tych decyzji jest wybór projektu, według którego będzie budowany wymarzony dom. Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl – serwisie łączącym osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami – wynika, że Polacy najchętniej kupują gotowy projekt domu (63,1% użytkowników serwisu).

„Już po raz trzeci badamy szczegółowo preferencje budowlane Polaków” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. „Porównanie do poprzednich dwóch lat pokazuje, że Polacy bardzo racjonalnie podchodzą do najważniejszej inwestycji życia. Nie ponoszą zbędnych kosztów związanych z rozwiązaniami, które nie są im potrzebne. Budują domy o bryle prostej i taniej w wykonaniu, opierając się przede wszystkim na gotowych projektach” – dodaje Karol Grygiel.

 

Wielkości działek

Wybór projektu budowlanego jest ściśle połączony z działką budowlaną, jaką dysponujemy – jej wielkością i lokalizacją. Jak pokazuje przeprowadzona przez Oferteo.pl ankieta, inwestorzy kupują najczęściej działkę o powierzchni 1001-2000 m2 (39,4%). Niemal co trzeci inwestor deklaruje posiadanie działki o połowę mniejszej, czyli 501-1000-metrowej (30,6% ankietowanych). Stosunkowo rzadko spotyka się działki o powierzchni większej niż 2001 metrów kwadratowych.

 

Najwięcej domów powstaje na wsi

Ponad połowa inwestycji ankietowanych realizowana jest na terenach wiejskich (57,3%). W dalszej kolejności inwestorzy decydują się na budowę domu marzeń w małych lub średnich miastach (odpowiednio 13,1% oraz 14,9%). Ankietowani najrzadziej budują w wielkich miastach o liczbie mieszkańców przekraczającej 500 000.

 

Budowa systemem gospodarczym

Inwestorzy wybierają różne modele organizacji prac budowlanych. 75% z nich deklaruje budowę domu systemem gospodarczym, a więc samodzielnie koordynuje prace budowlane, zlecając je różnym ekipom. Zapewnia to lepszą bezpośrednią kontrolę nad kosztami oraz jakością prac. Co piąty budujący (22%) zatrudnił generalnego wykonawcę – firmę, która zajmuje się całością budowy do stanu „pod klucz”. Rozwiązanie to oszczędza inwestorowi czas poświęcony na poszukiwania podwykonawców do poszczególnych etapów prac.

Jak wynika z analizy zapytań ofertowych w Oferteo.pl, co trzeci zleceniodawca (33,4%) poszukuje ofert firm, które wybudują dom do stanu surowego zamkniętego – a więc z oknami i dachem. Co czwarty inwestor (23,3%) chce zlecić budowę do stanu surowego otwartego (bez drzwi i bez okien). Podobna część inwestorów (21,2%) jest zainteresowana budową do stanu deweloperskiego, a kilka procent mniej (18,1%) do stanu „pod klucz” zakładającego całkowite wykończenie budynku mieszkalnego.

 

Domy o powierzchni do 150 metrów kwadratowych

Jak pokazuje badanie Oferteo.pl, Polacy chcieliby mieszkać w domu o powierzchni użytkowej 126-150 metrów kwadratowych (28,7%) lub nieco mniejszym 101-125 metrów kwadratowych (22%). Stosunkowo rzadko buduje się domy większe niż 200-metrowe.

 

Wolno stojące domy parterowe bez piwnicy

Wyniki ankiety przeprowadzonej na próbie ponad 300 osób realizujących budowę domu pokazują, że wśród inwestycji zdecydowanie przeważają budowy domów wolno stojących (87,2%).

Zazwyczaj są to domy parterowe z poddaszem użytkowym – taki typ wymarzyło sobie 69,8% ankietowanych. Niecałe 20% inwestorów (18,6%) również planuje wznosić dom parterowy, ale już bez poddasza.

Z roku na rok nie zmieniają się preferencje Polaków w zakresie podpiwniczania domów. Na budowę piwnicy w roku 2014 decydował się zaledwie co 9. inwestor (11%). „Ta grupa budujących jest gotowa ponieść większe koszty związane z budową piwnicy, zyskując w ten sposób dodatkowe pomieszczenia” – komentuje Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl.

 

Jak dom – to murowany

„Od lat niezmiennie badania Oferteo.pl potwierdzają przywiązanie do tradycyjnych technologii i materiałów” – stwierdza członek Zarządu serwisu, Karol Grygiel. W 2014 roku blisko połowa respondentów (40,9%) zamierzała zlecić budowę domu w technologii murowanej z cegły ceramicznej. Co trzeci respondent preferował wykorzystanie betonu komórkowego (33,2%).

W porównaniu do lat 2012 i 2013 widoczny jest stopniowy wzrost zainteresowania inwestorów technologią szkieletową i kanadyjską (odpowiednio 8,5%, 9,3% oraz 12,4% w latach 2012-2014).

 

author avatar
Sarota PR

1 2

O autorze