loader

Prezydent w Doha zachęca do rozwijania współpracy

Liczę także na szerszy udział polskich firm inżynieryjnych i dostawców w realizacji priorytetowych projektów infrastrukturalnych przewidzianych w strategii rozwojowej Qatar National Vision 2030.

W perspektywie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku jesteśmy gotowi podzielić się naszymi doświadczeniami zdobytymi podczas organizacji EURO 2012. Doskonale rozumiem wyzwania, przed którymi stoją obecnie władze Państwa Katar.

Pragnę podkreślić, że również polskie firmy oferują innowacyjne rozwiązania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych czy też zarządzania infrastrukturą.

Szanowni Państwo,

Polska jest członkiem Inicjatywy Trójmorza. Projekt ten zrzesza 12 państw Unii Europejskiej z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym, od północy do południa Europy. Razem stanowimy ok. 1/3 terytorium całej Wspólnoty oraz 1/4 jej populacji, która wypracowuje 1/5 PKB Unii Europejskiej.

Współpracując w ramach Inicjatywy Trójmorza, dążymy do rozbudowy połączeń infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych, a tym samym wzmocnienia spójności Unii Europejskiej oraz stworzenia nowych międzynarodowych sieci powiązań biznesowych.

Inicjatywa od samego początku ma silne poparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Partnerami strategicznymi Trójmorza są także Niemcy oraz Komisja Europejska. Jako najbardziej dynamicznie rozwijający się region w Europie powołaliśmy do życia Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, którego zadaniem jest pozyskiwanie wsparcia finansowego dla transgranicznych projektów infrastrukturalnych na osi północ–południe. Fundusz działa na zasadach komercyjnych, angażując się w projekty mające przynieść udziałowcom zysk.

Inicjatywa Trójmorza cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony parterów zewnętrznych. Odnotowujemy pozytywne sygnały ze strony Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji czy też Japonii, które wyrażają wolę zaangażowania się w realizację trójmorskich projektów inwestycyjnych.

Nie bez znaczenia pozostaje w tym kontekście duża atrakcyjność gospodarcza regionu trójmorskiego. Według prognoz Komisji Europejskiej średnie tempo wzrostu PKB państw Trójmorza wyniesie 5,6% w bieżącym roku oraz 4,4% w roku 2022.

Katar, poprzez dostawy gazu skroplonego do Polski i Chorwacji, także przyczynia się do realizacji celów Inicjatywy. Polska jest gotowa wykorzystać swój terminal LNG i sieć gazociągów do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego nie tylko własnego, ale także naszych sojuszników. Aby ten cel osiągnąć, konieczne są jednak dalsze inwestycje w rozbudowę infrastruktury przesyłowej w regionie.

Szanowni Państwo,

Cieszy mnie rosnąca aktywność, powołanej zaledwie w lipcu 2020 roku, Katarsko–Polskiej Rady Biznesu. Postrzegam ją jako bardzo ważny, efektywny kanał rozwoju kontaktów gospodarczych i będę wdzięczny naszym katarskim partnerom instytucjonalnym za wsparcie w wypełnianiu jej misji.

Rada jest aktualnie najważniejszą organizacją otoczenia biznesu działającą na rzecz wzmacniania relacji polsko–katarskich w ich praktycznym wymiarze gospodarczym.

Zachęcam przedstawicieli katarskich firm do jeszcze większego zaangażowania się w Polsce.

Mam nadzieję, że dotychczasowe pozytywne doświadczenia zwrócą uwagę kolejnych inwestorów, którzy zechcą ulokować swoje aktywa w stabilnym i szybko rozwijającym się otoczeniu gospodarczym, jakim jest Polska i nasz region Europy.

Życzę Państwu owocnych obrad i wielu nowych pomysłów na rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Katarem.

Dziękuję bardzo.

 

Prezydentowi podczas wizyty w Katarze towarzyszyli Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i Sekretarz Stanu w KPRP Małgorzata Paprocka.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze