loader

Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!”

2 maja obchodzimy setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. – Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć i chwała Powstańcom Śląskim – powiedział Prezydent Andrzej Duda. W okolicznościowym filmie wystąpił też pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka.

Franciszek Pieczka wspomniał, że jego ojciec brał udział w I Powstaniu Śląskim. – Powstańcy mówili: „choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko!”. – Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o Powstaniach Śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do Ojczyzny – podkreślił aktor.


Prezydent podziękował Franciszkowi Pieczce za to „piękne, niezwykłe świadectwo”. – Świadectwo historii rodzinnej, ale zarazem historii śląskiej i historii polskiej, niezwykle wzruszające – zaznaczył Andrzej Duda.

 

Na Górze św. Anny (woj. opolskie) Prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w uroczystościach z okazji setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez Prezydenta RP kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II na Górze św. Anny. Andrzej Duda wziął też udział we mszy św. w miejscowym sanktuarium.

Główne uroczystości zorganizowano przy pomniku Czynu Powstańczego – tu Prezydent RP złożył wieniec w imieniu Narodu. Na ręce Starosty Strzelec Opolskich przekazał też pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Największą i najbardziej krwawą bitwą zrywu były walki w okolicy Góry św. Anny. Pod naciskiem żołnierzy niemieckich górę zajęli Niemcy. Jednak ostateczny wynik powstania historycy uznają za sukces Polski, bo przyłączono do niej przemysłową część Górnego Śląska z większością kopalni i zakładów przemysłowych.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze