loader

MSD ogłasza zakończenie procesu wydzielenia spółki Organon & Co.

Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka Merck (znana poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą jako MSD) ogłosiła 3 czerwca br. zakończenie procesu wydzielenia spółki Organon & Co.

– 3 czerwca 2021 roku wyznacza w kalendarzu ważny kamień milowy zarówno dla MSD, jak i Organon. Ta druga spółka jest od teraz niezależnym podmiotem notowanym na giełdzie, oferującym szeroki asortyment leków i produktów o istotnym znaczeniu, w pełni gotowym, aby zapewniać wartość i zrównoważony rozwój – podkreślił prezes Merck Rob Davis.

Jak dodaje prezes Davis: Dzięki pozycji lidera w zakresie naszych filarów wzrostu oraz rozbudowanej sieci dystrybucji, spółka MSD ma wszystkie atuty, które pozwalają jej na stabilny, długoterminowy wzrost, pozwalając jednocześnie tworzyć wartość w oparciu o naukowe innowacje.

Celem procesu wydzielenia spółki Organon z MSD było utworzenie dwóch spółek zorientowanych na pacjenta, o większej koncentracji strategicznej i operacyjnej, wzmocnionej elastyczności, uproszczonych modelach operacyjnych, zoptymalizowanych strukturach kapitału oraz udoskonalonych profilach finansowych.

Wydzielenie spółki Organon ze struktur MSD pozwoli obu firmom skoncentrować działania i zwiększyć swój wkład w budowę nowoczesnego, zrównoważonego i wspieranego przez innowacje systemu ochrony zdrowia w Polsce – zaznacza Dimitri Gitas, Dyrektor Zarządzający MSD w Polsce.

Władze spółki MSD są przekonane, że transakcja przyniesie korzyści zarówno jej samej, jak i Organon, a także zapewni wartość dla akcjonariuszy. Operacja ma pozwolić spółce MSD bardziej skoncentrować się na swoich kluczowych filarach wzrostu, osiągać wyższe przychody i wyższy przyrost zysku na akcję (EPS), a także umożliwić stopniowe zwiększenie wydajności operacyjnej o około 1,5 mld dolarów — proporcjonalnie w okresie trzech lat (przy czym około 500 mln dolarów w samym 2021 roku).

W związku z wydzieleniem, spółka MSD otrzymała od Organon wypłatę w wysokości około 9 mld dolarów.

W ramach wypłaty spółka Organon nie wyemitowała ułamkowych akcji zwykłych. Zamiast nich posiadacze akcji zwykłych MSD otrzymali gotówkę. Akcje Organon są już notowane. 3 czerwca 2021 roku trafiły do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych z oznaczeniem „OGN”. Akcje MSD nadal będą notowane pod oznaczeniem „MRK”.

 

Materiał powstał przy współpracy z firmą MSD

O autorze