loader

Kowal zawinił, piekarza powiesili

W sobotę 22 stycznia, na Wielkiej Gali Liderów Polskiego Biznesu, jak co roku spotkali się przedstawiciele elity gospodarczej Polski. Na widowni Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie przedsiębiorcy zasiedli obok polityków, dziennikarzy, ludzi nauki i kultury.

Rozpoczynając część oficjalną Gali, Marek Goliszewski mówił: – Rok temu, na tej Sali powiedzieliśmy sobie w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska, że Polska może być mocarstwem. Ubiegły rok zamknęliśmy aż 4-procentowym wzrostem gospodarczym i 33 mld zysków przedsiębiorstw niefinansowych. To rekord XX-lecia, którego autorami są firmy nominowane dzisiaj do tytułu Lidera Polskiego Biznesu. Do kasy państwa popłynęły większe podatki – wkład przedsiębiorców w służbę zdrowia, naukę, szkolnictwo. Ale rok temu powiedzieliśmy też, że musimy rozbroić tykającą bombę – rozdmuchane wydatki publiczne. Bo Polska nie będzie potęgą z 785 mld długiem publicznym i 112 mld deficytem budżetowym. (…)
Oczekiwaliśmy od polityków głębokich reform. Tymczasem budżet mają ratować podwyżka VAT i pieniądze OFE, choć nie one są przyczyną długu i deficytu. To trochę jak „kowal zawinił, piekarza powiesili”. Obawiamy się tego pomysłu. (…) Szanowni Państwo, mec. Siła-Nowicki mawiał: „Nie ten ptak kala swoje gniazdo, co je kala, tylko ten, co mówić o tym nie pozwala”. Jest z nami dzisiaj premier Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej.

Porozmawiajmy jeszcze o OFE Panie Premierze. Prawdziwą naprawę finansów państwa przyniesie likwidacja przywilejów emerytalnych, uzależnienie zasiłków od dochodów, podniesienie wieku emerytalnego, obniżenie VAT do 19 proc.To wymaga pójścia pod prąd i odwagi Leszka Millera, który obniżył podatki często wbrew postawie swojej partii i wyborców. Ale zasilił tym budżet całego państwa. Jego obecność dzisiaj ma wielce symboliczną wymowę. (…) Porozmawiajmy o korupcji i szarej strefie, których nie zlikwidujemy ustawami-bublami i projektami Pełnomocnika Rządu ds. Nieprawidłowości, łamiącymi demokrację i dialog. (…) Rozpoczynamy nowy rok. Życzmy sobie siły. A rządowi sprawnego rządzenia. Co prawda T. Jefferson utrzymywał, że „ten rząd jest najlepszy, który najmniej rządzi”, ale …. naszemu wypada przypomnieć piłkarską zasadę „Nie wygrywa drużyna, która gra tylko w obronie. Wygrywa ta, która atakuje”.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze