loader

Jaka przyszłość systemu emerytalnego? Debata z udziałem minister rodziny

Wsparcie dla seniorów

Jednym z elementów polityki prorodzinnej jest także polityka senioralna.  – Dbając o bezpieczeństwo finansowe starszej części naszego społeczeństwa, tworzymy warunki i programy, aby jak najdłużej, po zakończeniu aktywności zawodowej mogli oni cieszyć się zdrowiem i czynnym udziałem w życiu społecznym. Programy Senior+ i Aktywni+ są odpowiedzią na te potrzeby. Kierujemy się zasadami solidarności międzypokoleniowej – podkreśliła Marlena Maląg.

Finansowym wsparciem seniorów jest wprowadzona w 2019 roku przez rząd Mateusza Morawieckiego tzw. trzynasta emerytura, która od ubiegłego roku ma charakter stałego, corocznego świadczenia dla wszystkich emerytów i rencistów. Wypłaty trzynastki właśnie trwają, a pod koniec roku – w listopadzie – ponad 9 osób otrzyma jednorazowo dodatkowe wsparcie w postaci czternastej emerytury.

Kluczowe tematy

Minister przypomniała, że sytuacja systemu ubezpieczeń społecznych jest stale monitorowana. Regularnie przygotowywane są przeglądy systemu emerytalnego, zawierające obok analiz, propozycje planów na przyszłość. O tej, powinni też myśleć młodzi ludzie, wchodzący na pracy.

– Ważne jest wytworzenie w młodym pokoleniu pozytywnego stosunku do myślenia o przyszłości i oszczędzaniu pieniędzy na jesień życia. Trzeba mieć świadomość i dążyć do tego, aby z naszego wynagrodzenia były odprowadzane składki na przyszłą emeryturę – mówi minister Maląg

Po drugie, potrzebne jest rozwinięcie kultury finansowej Polaków, zwiększającej powszechne korzystanie z dodatkowych programów oszczędzania na emeryturę. Dobrym przykładem są Pracownicze Plany Kapitałowe, które pozwalają w większym stopniu zapewnić bezpieczeństwo finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej, a do których „dokłada” się państwo, pracodawca i pracownik.

Po trzecie, ważne jest uświadamianie Polaków, że choć ustawowy wiek emerytalny pozostaje na poziomie – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to jednak osoby, które mają taką możliwość, powinny wydłużać aktywność zawodową, co będzie miało wpływ na wysokość świadczenia emerytalnego.

– To kluczowe tematy dla nas wszystkich, bo nieuchronnie każdy z nas, w pewnym momencie życia, stanie przed takim wyborem – decydowania o emeryturze – podsumowała minister Marlena Maląg.

 

źródło: KPRM

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze