loader

Jak radzimy sobie z inwestowaniem i oszczędzaniem?

Kobieta w niebieskiej sukience pozuje do zdjęcia jednocześnie inwestowanie i oszczędzanie.
Opis: Brodaty mężczyzna w garniturze i krawacie.
Mężczyzna w garniturze i krawacie pozuje do zdjęcia, demonstrując inwestycję finansową.

Jak radzimy sobie z inwestowaniem i oszczędzaniem?

Po raz kolejny redakcja Capital24.tv zaprosiła do dyskusji ekspertów. Rozmawialiśmy o preferencjach Polaków dotyczących oszczędzania i inwestowania na przyszłość.

W rozmowie dotyczącej finansów osobistych zaproszeni goście podjęli się odpowiedzieć na pytania: Jak zmieniło się podejście Polaków do inwestycji i oszczędzania? Czy Polacy są skłonni do oszczędzania? W co inwestują najczęściej Polacy? Czy nieruchomości stały się bardziej atrakcyjnie? Jak zabezpieczyć dodatkowe pieniądze na emeryturę ?

Zdaniem Rafała Hiszpańskiego, CEO Spółek  DAS w Polsce „Polacy dość dobrze poradzili sobie finansowo w czasie pandemii. Według badania Federacji Konsumentów oraz Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego większość, bo blisko 2/3 gospodarstw domowych nie odczuło jej negatywnych skutków. Można też poniekąd mówić o pozytywnych jej efektach. Pandemia uświadomiła wielu osobom wagę oszczędzania na czarną godzinę. Miała też wpływ na przyśpieszenie cyfryzacji naszego społeczeństwa. Więcej Polaków przekonało się, że usługi finansowe online są szybkie i wygodne. Największą obawą pozostaje jednak ich bezpieczeństwo, o które powinny dbać instytucje i usługodawcy, ale także sami użytkownicy. Kluczowa będzie edukacja, aby nowi internetowi klienci mogli korzystać ze swoich finansów online jak najbezpieczniej.”

O tym czy Polacy są skłonni do oszczędzania i co jest w stanie ich przekonać? mówi Ewa Małyszko, prezes zarządu PFR TFI

„Patrząc na dane dotyczące oszczędności Europejczyków, niestety musimy przyznać, że Polacy są jednym z najmniej oszczędzających narodów. Stopa oszczędności gospodarstw domowych Polaków od lat utrzymuje się na poziomie zdecydowanie niższym od średniej europejskiej. W ubiegłym roku po III kwartale było to odpowiednio 6,3% dla Polski i 16,1% dla wszystkich krajów UE. Musimy jednak pamiętać, że te dane dotyczą okresu pandemii, kiedy gwałtowny spadek konsumpcji doprowadził do wzrostu poziomu oszczędności.

Często spotykam się z pytaniem: dlaczego oszczędzamy mniej niż inni Europejczycy? Te różnice są wynikiem wielu czynników związanych z kwestiami społecznymi i historycznymi. Aby zmienić nastawienie Polaków do oszczędzania, kluczowe jest zbudowanie szeroko pojętego zaufania do państwa i rozwiązań systemowych. Dlatego tak ważna jest edukacja finansowa na odpowiednim poziomie, która pozwoli pokazać, jak ważne jest posiadanie oszczędności, dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa finansowego”

Łukasz Bugaj, CFA, Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej Doradca Inwestycyjny UNIQA TFI podpowiedział jak zabezpieczyć dodatkowe pieniądze na emeryturę korzystając: „Polacy bardzo lubią „gwarantowany” zysk i nie mogą zrozumieć, że w inwestycyjnym świecie taki twór nie występuje. Można jednak znaleźć inwestycyjne produkty, których atrakcyjność bardzo zwiększają dopłaty i podatkowe ulgi. Grzechem jest więc z takich dodatkowych zwrotów nie skorzystać.” Kontynuował „Produktem, który pochwalić się może najkorzystniejszą charakterystyką jest PPK. Umownie można go traktować jako podwyżkę dla pracownika. Mimo że rezygnujemy z części swojego wynagrodzenia, to pracodawca i państwo dopłacają nam mniej więcej tyle samo, ile my wpłacimy. Daje to stopę zwrotu na poziomie ok. 100% już na starcie inwestycji. Ciężko jest więc uwierzyć, że tyle Polaków zrezygnowało z możliwością osiągnięcia tak satysfakcjonujących wyników, szczególnie że pieniądze są nasze i możemy je wypłacić w każdej chwili.”

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

author avatar
Rita Schultz
Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze