loader

Jak BGK może wspierać polski eksport?

Finansowanie krótkoterminowe (okres spłaty: poniżej 2 lat)

Dyskonto należności z akredytywy eksportowej – wypłata eksporterowi przyszłego wpływu z akredytywy, pomniejszonego o wartość dyskonta.

Postfinansowanie akredytywy eksportowej – udzielenie kredytu bankowi zagranicznemu otwierającemu akredytywę na rzecz polskiego eksportera. Środki z kredytu zostają przekazane eksporterowi, a koszt kredytu ponosi importer.

Warunki kredytu:

Możliwość sfinansowania przez BGK do 100% wartości należności.

Okres spłaty: do 2 lat.

Oprocentowanie: zmienne, oparte na stawkach EURIBOR/ LIBOR.

Prowizja: 0,2% wartości z akredytywy

Korzyści:

Umożliwienie realizacji transakcji na rynkach o podwyższonym ryzyku.

Możliwość potwierdzenia akredytywy z krajów ryzyka nierynkowego.

Możliwość zaoferowania odroczonego terminu płatności.

Dostęp do środków przed określonym w akredytywie terminem płatności – poprawa płynności firmy.

Uniezależnienie eksportera od ryzyka kontrahentów.

Brak regresu wobec eksportera.

Warunki uzyskania kredytu:

Uzyskanie przez BGK gwarancji KUKE, zabezpieczającej należności z przyszłych płatności.

Program DOKE

System dopłat z budżetu państwa dla banków komercyjnych. Dopłaty realizowane są do oprocentowania kredytów średnio i długoterminowych (okres spłaty: ponad 2 lata) o stałych stopach procentowych, przeznaczonych na finansowanie eksportu. W ramach programu DOKE kredytów dla nabywców polskich towarów i usług udzielają banki komercyjne, BGK uczestniczy jedynie w rozliczeniach pomiędzy nimi a Ministerstwem Finansów.

W związku z ogólnym spadkiem aktywności kredytowej banków wywołanej zjawiskami kryzysowymi na rynkach międzynarodowych Bank od trzech lat obserwuje brak zainteresowania ze strony banków komercyjnych Programem DOKE. W chwili obecnej BGK administruje kredytami udzielonymi przez banki komercyjne w latach 2002 – 2007. Banki przewidują natomiast, że w latach 2011-2013 w ramach programu DOKE będą realizowane projekty na kwotę ok. 200 mln USD.

Produkty komercyjne (w opracowaniu – planowane wprowadzenie do oferty banku: do końca br.)
Kredyt na prefinansowanie eksportu – przeznaczony będzie na finansowanie realizacji kontraktów eksportowych zawieranych przez polskie przedsiębiorstwa (finansowanie polskiego eksportera na etapie produkcji eksportowej). Spłata kredytu będzie zabezpieczona przez gwarancję KUKE. Według wstępnych założeń marża na kredycie będzie nie wyższa niż 200 pb.
Poza tym Bank wprowadził Pakiet Pewny Eksport – dedykowany polskim eksporterom pakiet produktów depozytowo-transakcyjnych, które będą mogły być powiązane z kredytem na prefinansowanie eksportu.

Produkty trade finance obsługiwane w ramach działalności komercyjnej
Akredytywa dokumentowa – nieodwołalne zobowiązanie banku importera do zapłaty eksporterowi za zaprezentowane dokumenty, ściśle zgodne z warunkami akredytywy.
Inkaso – zobowiązanie banku do wydania kupującemu (importerowi) określonych dokumentów po dokonaniu lub zagwarantowaniu przez niego zapłaty.

Załącznik 1. Informacja na temat stóp CIRR
Stopy CIRR – wyznaczają minimalny poziom oprocentowania kredytów eksportowych w państwach będących uczestnikami Porozumienia OECD w sprawie Oficjalnie Wspieranych Kredytów Eksportowych. Wyznaczane co miesiąc (na 15 dzień każdego miesiąca), dla różnych walut.

Komentuje Jerzy Kurella, Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze