loader

Geblewicz: zbudowaliśmy system wsparcia dla najbardziej wykluczonych

Opiekun usamodzielniania z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łobzie Krystyna Cerkaska wskazuje, że pierwszymi działaniami, związanymi z realizacją projektu, były szkolenia dla młodzieży. „Młodzieży zaproponowano szereg kursów zawodowych, m.in. też kurs prawa jazy. Jeżeli chodzi o kursy zawodowe – to kurs wózka widłowego, kurs fryzjerski a także inne, w zależności od chęci, możliwości bądź aspiracji naszych uczestników” – zauważa Cerkaska.

W ten sposób z projektu skorzystał Marek Dąbrowski, który ukończył kurs i zdał egzamin na prawo jazdy. „Za prawo jazdy nie musiałem płacić ze swoich pieniędzy. Pojechałem, zrobiłem to wszystko, co powinniśmy zrobić, zdałem egzamin. Minął już rok odkąd mam prawo jazdy i jest całkiem inaczej” – zachwala projekt pan Marek, który samochodem dojeżdża do pracy.

Według Krystyny Cerkaskiej bardzo ważnym elementem projektu było utworzenie mieszkania treningowego, które zostało wyremontowane oraz wyposażone w meble i sprzęt RTV i AGD. W mieszkaniu tym mogą mieszkać cztery osoby usamodzielniające się.

Jednym z jego lokatorów jest Łukasz Żmuda. „To mieszkanie dało mi możliwość lepszego życia, bo teraz nie jestem uzależniony od rodziców, jestem niezależny. Wszystko muszę robić sam, załatwiać, dopinać wszystkich terminów”  – mówi pan Łukasz.

Zdaniem Krystyny Cerkaskiej sukcesem „Nawigatora samodzielności” jest to, że wielu uczestników znalazło swoje miejsce w życiu. „Ukończyli kursy, takie, które były im pomocne w znalezieniu pracy oraz w zakupie mieszkania bądź uzyskaniu mieszania z zasobów gminy Łobez” – podkreśla opiekun usamodzielniania.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze