Profile firm
Deli Catering Deli CateringPR / Marketing
CINKCIARZ.PL CINKCIARZ.PLFinanse
Organizacje
KIG KIGOrganizacje
Infarma InfarmaOchrona Zdrowia
Executive Club Executive ClubOrganizacje
KDPW KDPWFinanse
PLL LOT PLL LOTTransport
Oferteo.pl Oferteo.plPR / Marketing
Technologie

Kobiety w firmie kluczem do sukcesu biznesu

2019.11.26 19:54

Współczesny sektor technologii to wciąż męski świat. Tylko co dziesiąta pozycja kierownicza w Dolinie Krzemowej jest zajmowana przez kobietę[1]. Jednocześnie już teraz około 74 proc. młodych dziewcząt deklaruje zainteresowanie dziedzinami z zakresu STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) oraz naukami informatycznymi[2]. Z analiz wynika, że do 2030 roku kobiety będą stanowić do 40 proc. specjalistów IT na całym świecie[3]. Jakie możliwości stoją przed nimi? Jakie bariery powstrzymują je przed dołączeniem do świata technologii?

 

W branży IT kobiety odnoszą sukcesy na różnych szczeblach. Co więcej, zwyczajnie lubią tutaj pracować. Prawie dwie trzecie Polek pracujących w start-upach informatycznych docenia dynamiczny rozwój branży. Z kolei dla niemal połowy z nich kluczowa jest możliwość kreowania rzeczywistości dzięki swojej pracy[4].

 

Obecnie na całym świecie tylko 25 proc. stanowisk związanych z technologią jest zajmowanych przez kobiety. Często nawet w przypadku tych, które już utorowały sobie drogę w branży, ich praca nie jest odpowiednio doceniana – co trzecia kobieta powyżej 35. roku życia wciąż znajduje się na stanowisku juniorskim[5] – zauważa Giuseppina Smith, Regionalny Kierownik Infrastruktury IT w Amazon, odpowiedzialna za całą infrastrukturę firmy w Wielkiej Brytanii.

 

Kobiecy świat technologii otwiera się na Warszawę

 

Siedem na dziesięć Polek pracujących w IT przyznaje, że wiedzę o nowych trendach i innowacjach zdobywają na konferencjach, podczas gdy jedna trzecia czerpie ją z warsztatów[6]. Women in Tech Summit, który odbył się w Warszawie w dniach 13-14 listopada, był świetną szansą, aby skorzystać z obu możliwości.

 

Giuseppina Smith, Regionalny Kierownik Infrastruktury IT w Amazon, była jedną z kluczowych prelegentek na wydarzeniu – z uczestniczkami spotkania podzieliła się wskazówkami, w jaki sposób kobiety mogą budować swoją pozycję w branży. Pomocą służyli również eksperci Amazon, które poprowadzą prelekcje – od podpowiedzi w temacie zarządzania ludźmi i technologią w dobie Przemysłu 4.0, po porady, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W ramach sesji mentoringowych dla uczestniczek szczytu nie zabrakło również bardziej indywidualnych wskazówek. To możliwość wymiany doświadczeń, czerpania wiedzy od wieloletnich liderek branżowych i przedyskutowania najnowszych trendów.

 

Wyzwania stojące przed kobietami

 

Mimo osiągania dobrych rezultatów w pracy, kobiety wciąż doświadczają trudności w branży. Globalnie prawie połowa z nich wskazuje na brak mentoringu, a 4 na 10 zauważa niedostatek żeńskich wzorców i dysproporcje wynikające z uprzedzeń związanych z płcią w miejscu pracy. Dla około jednej trzeciej problemem są nierówne możliwości rozwoju i rozbieżne wynagrodzenie za wykonywanie tych samych obowiązków w porównaniu do mężczyzn[7].

 

Zwiększenie liczby kobiet na seniorskich rolach w branżach technologicznych wymaga kulturowej zmiany. Jako Amazon chcemy wspierać te z nich, które wybiorą naszą firmę jako miejsce rozwoju swojej kariery. Robimy to poprzez mentoring, pokazywanie wzorców, którymi można się inspirować, a przede wszystkim – kultywowanie otwartego środowiska pracy. To kwestia uprzejmości i otwartości na wszystkich, niezależnie od różnic między nami – mówi Rachel Cooke, Head of Central Engineering Programs for Amazon Europe.

 

Z badań wynika, że równouprawnienie oraz różnorodność w miejscu pracy wiąże się z zyskami. Zespoły, które w swym składzie mają kobiety, są bardziej kreatywne, innowacyjne i przynoszą większe zyski niż te, które są wyłącznie jednopłciowe[8].

 

Wspieranie kobiecych talentów to podstawa

 

W branży technologicznej zdecydowanie jest miejsce dla kobiet – mówi Giuseppina Smith. – Coraz więcej firm uświadamia sobie, że zadbanie o różnorodność i równouprawnienie otworzy przed nimi nowe drzwi. Ale my również musimy wspierać, edukować i zachęcać inne kobiety do podejmowania wyzwań w sektorach STEM. Pomóc im w zrozumieniu, że mogą być częścią tej branży – to nasz obowiązek. Duże firmy mają większe możliwości w tym zakresie – i nie powinny się wahać ich wykorzystywać.

 

Wspieranie kobiecych talentów zawsze było kluczem do sukcesu Amazon. Firma podejmuje działania z tego zakresu na całym świecie – m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie zapoczątkowała partnerstwo z WISE, którego celem było zmotywowanie kobiet do podejmowania pracy w obszarach związanych z nauką, technologiami, inżynierią oraz matematyką. W tym celu uruchomiono również program Amazon Amplify, który ma na celu m.in. likwidację największych barier, które powstrzymują kobiety od wyboru ścieżki zawodowej związanej z branżą technologiczną. W jego ramach ustanowiono stypendium Amazon Women in Innovation – to wsparcie w wysokości ponad 130 000 funtów rocznie dla 24 studentek w Wielkiej Brytanii. W Polsce Amazon właśnie uruchomił 4 Kindloteki STEM na Dolnym Śląsku, które maja wspierać dzieci w odkrywaniu oraz poznawaniu technologii.

 

Zaangażowanie firmy w tej dziedzinie zostało nagrodzone – Amazon otrzymał tytuł Female Tech Employer of the Year 2019, przyznawany przez organizację Women in Tech w Wielkiej Brytanii.

Komenatrze
Polecane
Profile firm z podobnej branży
newsrm.tv newsrm.tvPR / Marketing
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Zdaniem ekspertów Schneider Electric cyfrowe rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną to pr Technologie
Zdaniem ekspertów Schneider Electric cyfrowe rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną to pr
Zdaniem ekspertów Schneider Electric cyfrowe rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną to przyszłość branży. Zgodnie z więcej
Kupujący i oszuści kochają Black Friday oraz Cyber Monday
Kupujący i oszuści kochają Black Friday oraz Cyber Monday
• Sprzedaż podczas międzynarodowych świąt zakupowych rośnie nawet dziesięciokrotnie , a co czwarty Polak poluje na okazje już tylko więcej
Schneider Electric liderem równości płci wśród firm sektora przemysłowego
Schneider Electric liderem równości płci wśród firm sektora przemysłowego
Schneider Electric jest firmą najlepiej dbającą o równość płci wśród przedsiębiorstw sektora przemysłowego. Już drugi rok z rzędu pod więcej
BETFAN wprowadza w Polsce gry wirtualne od Playtech
BETFAN wprowadza w Polsce gry wirtualne od Playtech
BETFAN, nowy legalny polski bukmacher, nawiązał współpracę z Playtech – liderem technologicznym w branży gier hazardowych. W ramach więcej
Kobiety w firmie kluczem do sukcesu biznesu
Kobiety w firmie kluczem do sukcesu biznesu
Z analiz wynika, że do 2030 roku kobiety będą stanowić do 40 proc. specjalistów IT na całym świecie. Jakie możliwości stoją przed nimi? więcej