Profile firm
Orange Polska Orange PolskaTelekomunikacja
NBP NBPBanki
PKP CARGO S.A. PKP CARGO S.A.Transport
Infobip InfobipTelekomunikacja
PKO Leasing PKO LeasingFinanse
Pracodawcy RP Pracodawcy RPOrganizacje
PZU S.A. PZU S.A.Ubezpieczenia
GPW GPWFinanse
Gospodarka

Nowa inwestycja Sunfish Partners

2019.09.11 09:59
Autor:

Fundusz venture capital z Berlina, specjalizujący się w finansowywaniu startupów wykorzystujących technologie z zakresu deep tech, zainwestował w polską firmę Molecule.one.  W jej ofercie znajduje się oparte o sztuczną inteligencję rozwiązanie dedykowane branży farmaceutycznej, umożliwiające planowanie i projektowanie syntez leków.

 

Projektowanie syntezy jest długim i kosztownym procesem, w którym wiele czasu poświęcanego jest na przeszukiwanie różnych zbiorów danych, literatury czy też branżowych czasopism. Praca ta do dziś nie została w pełni zautomatyzowana, co uniemożliwia efektywne korzystanie ze wszystkich dostępnych informacji. Czerpanie z kilkudziesięciu lat wiedzy i doświadczeń, czy też najnowszego branżowego know-how, nie jest możliwe bez wizjonerskich technologii umożliwiających kreatywne wykorzystanie posiadanych zasobów. Aby opanować złożoność tego procesu, potrzebne są nowoczesne i kompleksowe rozwiązania, które są świetnie dostosowane do problemu i skalowalne.

 

Celem zespołu Molecule.one jest zautomatyzowanie procesu projektowania syntezy i idące za tym przyspieszenie odkrywania nowych leków. Oprogramowanie tworzone przez Molecule.one jest pierwszym w pełni opartym o dane i sztuczną inteligencję podejściem do projektowania syntezy chemicznej. Poprzez swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym może mieć wpływ na miliardy ludzi na świecie.

 

Jak to wygląda w praktyce? Użytkownik wprowadza informację o związku chemicznym (np. leku), który go interesuje i ustawia parametry pozwalające mu na kontrolę szeregu własności generowanych wyników. Następnie do pracy angażowany jest zespół zaawansowanych algorytmów, bibliotek cheminformatycznych i modeli machine learningowych, który rozpoczyna proces analizy, weryfikacji i projektowania. W ciągu kilkudziesięciu sekund proponowanych jest wiele różnych sposobów, na które można wykonać poszukiwaną cząsteczkę. Dodatkowo klient otrzymuje także sporą ilość informacji takich jak odniesienia do literatury, informacje o możliwości zakupu związków chemicznych potrzebnych do wykonania syntezy oraz instrukcje opisujące warunki i sposób przeprowadzenia reakcji. Takie podejście umożliwia sprawną weryfikację i wykonanie zaprojektowanej syntezy w laboratorium.

 

Oferta Molecule.one to nowość na rynku. Ma na celu zmianę paradygmatu pracy chemików nad projektami syntezy. Startup chce umożliwić im zautomatyzowanie części ich czasochłonnych i powtarzalnych działań oraz pozwolić na skupienie się na najbardziej wymagających aspektach całego procesu drug-discovery – komentuje Max Moldenhauer, Senior Partner Sunfish Partners.

 

Założycielami Molecule.one są Paweł Włodarczyk-Pruszyński, Paweł Łaskarzewski i Piotr Byrski, eksperci z szeroką wiedzą w dziedzinie chemii, matematyki i informatyki.

 

Kiedy poznaliśmy się w szkole średniej, w laboratorium chemicznym, szybko zauważyliśmy, że łączy nas przekonanie, iż w codziennej pracy chemika jest wiele czynności, które mogłyby być zautomatyzowane. Zainteresowanie tym tematem doprowadziło do tego, że w trakcie studiów zaangażowaliśmy się w związany z tą koncepcją projekt badawczy. W pewnym momencie zauważyliśmy rosnące zainteresowanie na tego typu rozwiązania wśród firm farmaceutycznych. Na kanwie tych doświadczeń zdecydowaliśmy się rozpocząć pracę nad rozwiązaniem, które potencjalnie będzie miało duży wpływ na proces tworzenia nowych leków. Tym bardziej nas cieszy, że nasze przedsięwzięcie zdobyło zaufanie tak dużego funduszu jak Sunfish Partners. Wierzę, że przełoży się to na rozszerzenie skali naszej działalności – ocenia Paweł Włodarczyk-Pruszyński z Molecule.one.

 

Molecule.one od początku ściśle współpracuje z chemikami, aby tworzone rozwiązanie sprzyjało efektywnej pracy i pozwalało na jak najszersze jego wykorzystanie. Branża, w której działa startup obejmuje praktycznie wszystkie firmy, które zajmują się syntezą organiczną. Dwa najważniejsze segmenty rynku dla Molecule.one to firmy farmaceutyczne oraz organizacje prowadzące badania nad syntezą i badania naukowe na zlecenie - tak zwane CRO. Oba te segmenty są ważne, zarówno ze względu na ich rozmiar rynku, jak i wydatki w dziedzinie badań i rozwoju.

 

Misją firmy jest optymalizacja i przyspieszenie procesu odkrywania nowych leków. W tym celu zespół wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby skrócić czas od pomysłu do wprowadzenia leku na rynek. W dalszej perspektywie Molecule.one myśli o zbudowaniu automatycznych laboratoriów chemicznych (robo-lab). Rozwiązanie takie stanowiłoby doskonałą synergię do obecnej działalności spółki - oprogramowanie generowałoby ścieżki syntezy, a robo-lab by je wykonywał. 

Komenatrze
Profile firm z podobnej branży
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

RAPORT: Rynek pelletu wystrzeli w 2020 roku Gospodarka
RAPORT: Rynek pelletu wystrzeli w 2020 roku
Polskie miasta coraz częściej we własnym zakresie wprowadzają przepisy antysmogowe. Przez kilka ostatnich lat trwała wymiana palenisk więcej
Dom CPN
Dom CPN
Przed architektami z pracowni 81.WAW.PL postawiono wyzwanie stworzenia domu, który będzie miał unikatową formę, ciekawą bryłę i będzie więcej
Czy w Polsce można jeszcze znaleźć dobrych programistów?
Czy w Polsce można jeszcze znaleźć dobrych programistów?
Rekruterzy i pracodawcy w firmach powiązanych z sektorem IT od lat narzekają na to, jak ciężko jest dziś znaleźć wartościowych i dobrze więcej
Fajerwerki a nasze bezpieczeństwo
Fajerwerki a nasze bezpieczeństwo
Nowy rok zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie w Polsce, jak i na świecie zostanie on przywitany niebem rozświetlonym przez pokazy więcej
Finał piątej edycji programu AmCham „30 under 30” dla młodych liderów biznesu za nami
Finał piątej edycji programu AmCham „30 under 30” dla młodych liderów biznesu za nami
„30 under 30” to program mentoringowy prowadzony przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce (AmCham), opracowany z myślą o więcej