Profile firm
Kultura

Wilno zaprasza do świętowania: od znaków stulecia odtworzenia państwa po historię na ulicach

2018.03.14 00:00

Według mera miasta Wilna Remigijusa Šimašiusa, podpisany w dniu 16 lutego 1918 r. w Wilnie Akt Niepodległości Litwy położył podwaliny takiej Litwy, jaką znamy dzisiaj: demokratycznego i otwartego państwa.

„Litwa została odtworzona tutaj, w Wilnie – mieście, które po stu latach jest nowoczesną i otwartą europejską stolicą. Dlatego też rok 2018 jest dla naszego miasta wyjątkowym – chcemy wciągnąć we wspólne świętowanie wszystkich gości miasta, których zachęcamy, by nie odkładali planów odkrycia tego miasta, wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO“ – mówi R. Šimašius.

Podróż w czasie ulicami Wilna

Od początku roku Wilno obiecuje wyjątkowe wydarzenia, natchnione jego historią. Jednym
z ważniejszych elementów jest pamięć poświęcona Aktowi Niepodległości Litwy, podpisanemu 16 lutego 1918 roku w Wilnie. Przez okrągły rok w stolicy będą odbywać się wystawy, koncerty, darmowe wycieczki ulicami miasta, podczas których odżyje duch 1918 roku, zaś latem zabrzmią dźwięki Święta Pieśni 100-lecia.  

Jeden z najbardziej unikatowych projektów, który już wkrótce będą mogli wypróbować i ocenić turyści – podróż w czasie do Wilna z początku XX wieku. W dniach 9-18 lutego ulice, hotele i bary wileńskiej Starówki odmienią się tak, aby odzwierciedlały unikalny wizerunek miasta z początku XX wieku. Pojawią się tabliczki z dawnymi ulicami miasta, restauracje zaproponują dania charakterystyczne dla tamtego okresu.

Turyści zostali zaproszeni do skorzystania, z wydanego specjalnie z okazji stulecia odtworzenia Państwa Litewskiego, przewodnika po szlaku historycznym. Tym samym mogą samodzielnie wędrować po miejscach związanych z najważniejszymi wydarzeniami początku XX w. i odtworzeniem Państwa Litewskiego. Ci, którzy będą chcą bliżej poznać historię tamtych czasów, mają okazję wziąć udział w wycieczkach prowadzonych przez zawodowych przewodników.

Obchody stulecia odtworzenie Państwa Litewskiego 16 lutego 2018 roku zwieńczył specjalny świąteczny koncert na placu Katedralnym „Śpiewam dla Litwy“. Wieczorem jedną z najważniejszych ulic Wilna – aleję Giedymina – rozjaśni światło ognisk – od Sejmu do placu Katedralnego zapłonie aż 100 świątecznych ognisk, symbolizujących sto lat istnienia odtworzonej Litwy.  

Oryginał Aktu Niepodległości odnaleziony w Niemczech

W ramach obchodów stulecia odtworzenia Państwa Litewskiego w Wilnie został wystawiony oryginał postanowienia o odtworzeniu niepodległego państwa litewskiego – najważniejszy dokument Państwa Litewskiego z XX w., symbolizujący dążenie narodu litewskiego do wolności
i odtworzenia państwa.  Dokument był uznawany przez blisko sto lat za zaginiony.

Akt Niepodległości Litwy został wystwiony w Domu Sygnatariuszy, w tym samym pokoju, w którym 16 lutego 1918 r. podpisali go członkowie litewskiej Taryby. Tam też była też czynna ekspozycja przygotowana specjalnie na obchody stulecia państwa „W drodze do niepodległego Państwa Litewskiego: lata 1863–1918“.

Latem z kolei jedną z najbardziej wyjątkowych letnich imprez będzie unikalne Litewskie Święto Pieśni w dniach 1-6 lipca. W tym roku impreza poświęcona stuleciu odtworzenia Państwa Litewskiego przedstawi niepowtarzalny świąteczny program, w którym weźmie udział ponad 40 tys. uczestników. Ludzie z całej Litwy zgromadzą się w Wilnie, by podzielić się sztuką: piosenkami, tańcem i tradycjami swojego regionu.
Tę fenomenalną imprezę UNESCO wpisało na listę Światowego ustnego i niematerialnego dziedzictwa kultury.

Spodziewa się uwagi od krajów sąsiedzkich

Już od 25 lat mieszkający w Wilnie historyk Jacek Jan Komar spodziewa się, że program uroczystości zainteresuje również gości z Polski. Jego zdaniem, wspólna historia oraz stosunki sąsiedzkie powinny zachęcić Polaków do zainteresowania się historią Litwy i uroczystościami 100-lecia.

Akt 16 lutego był istotnym fundamentem wszystkiego, co zostało stworzone na Litwie od 1918 roku. W akcie tym zostały wyłożone wszystkie dążenia litewskiej inteligencji – scenariusz tworzenia państwa. To był fundament nowoczesnej Litwy. Akt ten, z jednej strony, stanowił kulminację określonych wydarzeń i prób odtworzenia państwa w tamtym okresie, z drugiej zaś strony, był to dopiero początek. Pewne jest i to, że do odtworzenia niepodległości przygotowywano się przez lata, proces ten rozpoczął się w drugiej połowie XIX w. – wyjaśnia J. J. Komar.

Według Jana Komara okres 1918 roku leży w kręgu zainteresowania wielu Europejczyków, ponieważ po upadku carskiej Rosji w tym czasie pojawiły się Polska, Finlandia, Estonia, Łotwa, zaś po upadku Austro-Węgier, niepodległość odzyskały Węgry, Czechosłowacja i inne państwa. Zdaniem J. J. Komara, program imprez poświęconych 100-leciu Aktu Niepodległości Litwy dla mieszkańców Polski będzie doskonałą okazją do zapoznania się z historią państwowości sąsiadów oraz wspólnego świętowania wyjątkowej rocznicy. 

Komenatrze
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Song Festival „W imię…” – wielkie święto fanów muzyki na Litwie już niedługo! Kultura
Song Festival „W imię…” – wielkie święto fanów muzyki na Litwie już niedługo!
Jeśli jeszcze nie było okazji, aby odwiedzić Litwę w środku lata, kiedy to odbywa się Wielka Litewska Olimpiada Artystyczna zbliżające więcej
Tuńczyk, jako składnik wiosennej sałatki
Tuńczyk, jako składnik wiosennej sałatki
Tuńczyk to ryba bogata w składniki odżywcze i chętnie wykorzystywana do makaronów, zapiekanek czy sałatek. Wystarczy dodać kilka warzyw i więcej
Wilno oferuje niezapomniane wrażenia miłośnikom sztuki!
Wilno oferuje niezapomniane wrażenia miłośnikom sztuki!
Jeśli jesteś pasjonatem sztuki, a przy okazji lubisz podróżować i odwiedzać nowe zakątki, Wilno ma coś specjalnie dla Ciebie! W pierwszych więcej
Świętuj Dzień Matki i Dzień Dziecka z McVitie’s
Świętuj Dzień Matki i Dzień Dziecka z McVitie’s
Już niebawem – 26 maja obchodzić będziemy Dzień Matki. Kilka dni po nim, 1 czerwca swoje święto będą miały Dzieci. Są to wspaniałe więcej
Brzoskwiniowy tort Melba od McVitie’s na wiosenne przyjęcie
Brzoskwiniowy tort Melba od McVitie’s na wiosenne przyjęcie
Po długich miesiącach zimy, wreszcie zawitała do nas wiosna. Dni są coraz dłuższe, świeci słońce i rozkwitają kwiaty. Dookoła jest więcej