Profile firm
Orange Polska Orange PolskaTelekomunikacja
NBP NBPBanki
PKP CARGO S.A. PKP CARGO S.A.Transport
Infobip InfobipTelekomunikacja
PKO Leasing PKO LeasingFinanse
Pracodawcy RP Pracodawcy RPOrganizacje
PZU S.A. PZU S.A.Ubezpieczenia
GPW GPWFinanse
Kultura

15 rekordów kolekcjonerskich

2019.07.17 12:20
Autor:

Kossak, awangarda, mapa rozbiorów i oficerska szabla - o co w I połowie 2019 roku kolekcjonerzy walczyli z największym zapałem? Platforma OneBid do licytowania online podsumowuje swoje najświeższe dane: od najcenniejszego malarstwa przez patriotyczne pamiątki po pozytywkę z ptaszkiem.

 

Najdroższy Kossak:

Chociaż rekord w dziedzinie malarstwa dawnego przypadł w notowaniach OneBid Mojżeszowi Kislingowi, sprzedaż płótna Juliusza Kossaka okazała się przełomem i to nie tylko w I połowie 2019 r. Nasycony soczystymi kolorami obraz „Po polowaniu” licytowano w Agrze-Art z 480 tys. zł, kończąc na blisko 1,2 mln zł z transakcyjną opłatą - a to najwyższa cena za olejne dzieło tego autora w historii aukcji.

Najdroższa abstrakcja:

Spośród wszystkich dzieł sztuki współczesnej najwyższą stawkę na platformie osiągnęła praca Henryka Stażewskiego - króla awangardy, którego reliefy notują nieprzerwany wzrost aukcyjnych obrotów od 2012 r. W minionym półroczu do 826 tys. zł z opłatą wylicytowano relief - a więc dzieło z wypukłościami - z połowy lat 60., z drewna, płyty i ukochanej przez artystę miedzianej blachy.

Najdroższa najmłodsza:

Terminem sztuki młodej określa się zwyczajowo dzieła artystów, którzy dopiero zasłyną na aukcyjnym rynku. W I połowie tego roku najwyższy rachunek w tej kategorii zapłacono za obraz „Fire flow” - istotnie młody, bo właśnie z 2019 r. Praca Małgorzaty Pabis kosztowała ponad 10 tys. zł, a oprócz grubej warstwy farby nałożono na nią płatki złota.

Najdroższa ikona:

Rekord na aukcyjnym rynku sztuki cerkiewnej przypadł według OneBid ikonie Wniebowstąpienia Chrystusa, wystawionej na aukcję w Gdańsku i sprzedanej za 3,8 tys. zł. Datowane na drugą połowę XIX stulecia przedstawienie wykonane zostało na desce, a następnie skrzętnie udekorowane tzw. koszulką, czyli warstwą ze srebra odsłaniającą wyłącznie uświęcone twarze, dłonie i bose stopy. 

Najdroższe rzemiosło:

W kategorii sztuki użytkowej rekord półrocza należy do pamiątki narodowej - złocona laska Ignacego Jana Paderewskiego osiągnęła w Sopockim Domu Aukcyjnym wartość niemal 26 tys. zł, choć ceny mimo wszystko nie dyktował surowiec. Laska dekorowana jest obfitym roślinnym ornamentem z wysokiej próby złota, jednak o stawce przesądza bardziej wartość pamiątkowa niż kunszt rzemiosła.

Najdroższe militaria:

Kolekcjonowanie militariów wygląda na trend, który zagości na rynku na dobre, bo w kalendarzach aukcji już pojawiły się licytacje poświęcone wyłącznie pamiątkom po różnych wojskach. Rekordowo wylicytowana szabla kosztowała według notowań OneBid niecałe 25 tys. zł i w XVIII wieku stanowiła broń oficera, upamiętniając grawerowaniem Konstytucję z 3 maja.

Najdroższe odznaczenie:

Ile warte mogą być stare wojskowe odznaczenia, które znajdujemy czasem w szufladzie z drobiazgami? Sporo - najcenniejszy w minionym półroczu był tzw. Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari, który osiągnął wartość 48,3 tys. zł. Pochodzące z 1831 r. oznaczenie wystawił warszawski WCN - wyróżniło się w ofercie m.in. starannie zachowaną wstążką, co zdarza się bardzo rzadko w podobnych przedmiotach pamiętających dwie światowe wojny.

Najdroższa książka:

W I półroczu tytuł najwyżej wylicytowanej książki zdobywa polski przekład „Małego katechizmu” Marcina Lutra, który razem z opłatami kosztował blisko 7,2 tys. zł. Niełatwe obecnie do czytania wydanie pochodzi z Królewca i datowane jest na 1615 r., co zgodnie z definicją pozwala zaliczyć je do kategorii starodruków, często rozciąganej na książki czarujące wyłącznie wiekowym wyglądem. 

Najdroższa mapa:

Co wskazywała najdroższa mapa na krajowych aukcjach? W minionej połowie roku był to smutny obraz - z ceną ponad 14 tys. zł podium tej kategorii zajęła mapa Polski z zaznaczonymi granicami rozbiorów. Datowany na 1795 r. miedzioryt uznawany jest na kolekcjonerskim rynku za rzadkość, również ze względu na schludny stan zachowania, w jakim nie zawsze łatwo jest utrzymać papier.

Najdroższa moneta:

Ponad 360 tys. zł kosztowała kolekcjonera najcenniejsza moneta pierwszej połowy roku - według danych OneBid, taką stawkę uzyskało 5 dukatów, które opuściło mennicę bydgoską w 1636 r. Mimo że samo określenie dukat z definicji sugeruje złoto, tym razem w szlachetnym kruszcu odbito stempel medalowego półtalara, a tak powstałe egzemplarze traktowane były nie jako pospolita waluta, tylko nagroda dla zasłużonych.

Najdroższy banknot:

Najbardziej poszukiwany pieniądz papierowy półrocza osiągnął wartość 253 tys. zł i chociaż licytowany był wyłącznie online, zwrócił uwagę kolekcjonerów na Wrocław. W salonie Mateusza Wójcickiego wystawiony został jeden z pierwszych polskich banknotów - rzadkie 500 zł z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej.

Najdroższy klejnot:

Tak jak diamenty zalicza się umownie do walut uniwersalnych, tak rynek biżuterii rzeczywiście ma coś wspólnego z aukcjami wspomnianych numizmatów: wartość wynika nie tylko z surowca, ale przeważnie z wykonania, jakości rzemiosła. Pierścionek z diamentami, który zajął szczyt półrocznej tabeli biżuteryjnych rekordów miał cenę 59 tys. zł.

Najdroższe srebra:

Srebra nie na dekolt czy nadgarstek, ale do serwowania przysmaków osiągają na aukcjach stawki zależne od wieku, a także szlachetności projektu i metalu. Jak podaje OneBid, tegoroczny rekord doskonale ilustruje tę prawidłowość - próg 150 tys. zł przebiła częściowo złocona, francuska patera z XIX wieku strojąca obrus sześcioma kilogramami srebra.

Najdroższy zegarek:

Na ponad 30 tys. zł kolekcjonerzy wycenili kieszonkowy zegarek z lat 30. ubiegłego wieku - to rekord I połowy 2019 r., a jednocześnie i wątpliwa niespodzianka, dlatego że za wynikiem stoi genewski warsztat Patek Philippe. Na rynku kolekcjonerskich czasomierzy nie ma marki, która notowałaby na światowych aukcjach bardziej spektakularne noty i skuteczniej rozbudzała inwestorski popyt.

 

Najdroższy zabytek techniki:

Cyrkle, młynki do kawy, dziwne maszynki - najdroższym zabytkiem techniki w minionym półroczu okazała się niemiecka pozytywka z lat 20., którą sprzedano za 17,7 tys. zł, podaje OneBid. Przedmiot wykonała firma złotnicza specjalizująca się m.in. w tabakierkach, a wystawiony obiekt istotnie zasługuje na miano pozytywki z prawdziwego zdarzenia: z pozłacaną szkatułką, mechanizmem grającym i ruchomym rajskim ptaszkiem w komplecie.

- Na aukcjach dzieł sztuki licytujący online odpowiadają za niemal połowę sprzedaży w przypadku pozycji tańszych, za 20 proc. tych nieco droższych, a ostatnio coraz częściej odnotowywane są transakcje powyżej 100 tys. zł. W przypadku rynku monet, możliwość przyłączenia się do aukcji online pojawiła się 5 lat temu, a już dziś udział licytujących stacjonarnie wynosi w tych zakupach zaledwie 5-10 proc. - komentuje Jarogniew Muszyński, właściciel OneBid.

Źródło: OneBid

Komenatrze
Tagi: onebid, kossak
Profile firm z podobnej branży
ES-SYSTEM S.A. ES-SYSTEM S.A.Budownictwo
Erbud SA Erbud SABudownictwo
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Jak kupić sztukę, a nie sztuczkę? Pierwsza aukcja w ramach projektu Akademicy Kultura
Jak kupić sztukę, a nie sztuczkę? Pierwsza aukcja w ramach projektu "Akademicy"
17 listopada odbędzie się pierwsza aukcję w ramach projektu „Akademicy” - pod młotek pójdą wyłącznie dzieła cenionych profesorów i więcej
W Będzinie otworzą pierwszy w Polsce ekologiczny tor dla gokartów
W Będzinie otworzą pierwszy w Polsce ekologiczny tor dla gokartów
W najbliższą niedzielę w Będzinie otworzy swoje podwoje pierwszy tor kartingowy napędzany czystym paliwem. więcej
Inwestycje w sztukę od 1000 zł
Inwestycje w sztukę od 1000 zł
Dom aukcyjny Ostoya już 19 października przeprowadzi licytację ponad trzystu obiektów, a siedem z nich ułoży w ekspresowy słownik pojęć. więcej
Henryk Streng – surrealista z Polski
Henryk Streng – surrealista z Polski
Henryk Streng zatarł o sobie pamięć, żeby ocaleć jako malarz abstrakcji, Marek Włodarski. więcej
Michtrans wybrał agregaty dostarczone przez Thermoplex
Michtrans wybrał agregaty dostarczone przez Thermoplex
Michtrans to dynamicznie rozwijająca się firma z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie transportu, logistyki i spedycji w kraju i więcej