Profile firm

Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po faktoring

2018.06.14 11:00
Autor:

W pierwszym kwartale 2018 roku raportujące do Polskiego Związku Faktorów (PZF) firmy sfinansowały wierzytelności o łącznej wartości 53 mld zł. Oznacza to  blisko 25 % wzrost obrotów liczony rok do roku. Ponadrynkową dynamikę  na poziomie blisko 28% wypracował Eurofactor Polska SA.

Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą finansowania jest faktoring pełny, który zdejmuje z przedsiębiorcy ryzyko niewypłacalności kontrahentów.

Z  najnowszej edycji badania „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” realizowanego na zlecenie KRD oraz KPF wynika, że w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. przeciętny okres oczekiwania na zapłatę wydłużył się o ponad 3 tygodnie i obecnie wynosi 3 miesiące i 24 dni. To oznacza, że w chwili obecnej okres oczekiwania na zapłatę  jest już o miesiąc dłuższy od deklarowanego przez przedsiębiorców w październiku 2016, który wynosił  2 miesiące i 24 dni.

Faktoring bez recepty

Lekarstwem na rozwiązanie problemu zatorów płatniczych jest faktoring. Faktoring oferuje bowiem możliwość zamiany należności na gotówkę–faktor nabywa od przedsiębiorcy faktury dotyczące wykonanych usług, udzielając z tego tytułu potrzebnego finansowania, co oznacza natychmiastowy wpływ gotówki. Co więcej, faktor zajmuje się administrowaniem wierzytelnościami, prowadząc tym samym bieżącą kontrolę należności od kontrahentów.

Prowadzone od 2015 roku przez EFL cykliczne badania „Barometru EFL” wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako źródła zewnętrznego finansowania, po które sięgają małe i średnie przedsiębiorstwa. Faktoring, obok kredytu bankowego, powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach.  Jest  bowiem usługą przeznaczoną dla firm, które posiadają stałą grupę odbiorców, gdzie odbywa się sprzedaż towarów i usług z odroczoną płatnością. Firm, które oczekują szybkiego dostępu do kapitału obrotowego oraz chcą zdyscyplinować swoich odbiorców – wyjaśnia Stanisław Atanasow prezes zarządu Eurofactor Polska SA.

Z  najnowszego badania Barometru EFL”[1] wynika, że po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. W firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników po faktoring sięga  8,3 proc. firm. Ponad 88,3% inwestycji finansowanych jest ze środków własnych,  kredytem posiłkuje się 69,2 proc. przedsiębiorców, leasingiem 65,8 proc. Małe firmy (10-49 pracowników) nadal finansują się głównie środkami własnymi. Korzystanie z tego instrumentu deklaruje blisko 88,9% badanych. Z kredytu i leasingu korzysta odpowiednio 48,2 %  i 53,6 %  przedsiębiorców,  a po faktoring sięga blisko  8% z nich.

 

[1] Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 19-27 kwietnia 2018 r.

Komenatrze
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Open Finance Open FinanceFinanse
GTF GTFFinanse
EFL
Podstawowe informacje:


WWW:

efl.pl
EFL

Wiadomości firmowe

Barometr EFL: koniec roku pod znakiem coraz słabszych nastrojów w MŚP Finanse
Barometr EFL: koniec roku pod znakiem coraz słabszych nastrojów w MŚP
Ostatni w 2018 roku pomiar Barometru EFL pokazuje dalszy spadek nastrojów wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Po najniższym w więcej
Branża budowlana w Polsce: słaby punkt to kadry, mocny to wzrost gospodarczy i nowe technologie
Branża budowlana w Polsce: słaby punkt to kadry, mocny to wzrost gospodarczy i nowe technologie
Prezentacja wyników raportu EFL „Budownictwo przyszłości. Pod lupą”
Przedstawiciele branży budowlanej w Polsce lepiej postrzegają więcej
Leasing Europejski w EFL
Leasing Europejski w EFL
EFL dzięki współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi od roku 2005 do końca czerwca 2018r zawarł łącznie 93 480 umów więcej
Kiedy warto wziąć leasing, a kiedy pożyczkę?
Kiedy warto wziąć leasing, a kiedy pożyczkę?
Prowadząc firmę należy liczyć się ze sporymi kosztami zakupu środków trwałych niezbędnych w prowadzeniu działalności. Jeżeli nie więcej
EFL liczy na dwucyfrowy wzrost rynku leasingu IT w 2018 dzięki dotacjom unijnym
EFL liczy na dwucyfrowy wzrost rynku leasingu IT w 2018 dzięki dotacjom unijnym
Sprzęt IT znajduje się w TOP3 najbardziej dynamicznych segmentów leasingu maszyn i urządzeń. Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w I więcej