Profile firm
ManpowerGroup ManpowerGroupDoradztwo
GigaCon GigaConPR / Marketing
Faktorama FaktoramaBiznes
Siemens Finance Siemens FinancePR / Marketing
SII SIIFinanse
HAWE S.A., HAWE S.A., Telekomunikacja
Telmon TelmonUsługi
BIBUS MENOS BIBUS MENOSPrzemysł
Hyundai Motor Hyundai MotorTransport
SFP SFPOrganizacje
KUKE KUKEFinanse
Finanse

Kredyty Polek i Polaków – ile i na co pożyczają?

2017.06.29 13:30
Autor:

Według najnowszych obserwacji fintechu Akredo.pl - innowacyjnej platformy usług finansowych, która wspiera konsumentów w pozyskiwaniu optymalnych kredytów konsolidacyjnych i gotówkowych, polscy kredytobiorcy to w większości grupa stosunkowo młodych ludzi, żyjących w większych miastach. Proporcje zakredytowanych mężczyzn i kobiet są bardzo podobne, ale za to motywacje związane z konsolidacją kredytową, są już o wiele bardziej zróżnicowane - mężczyźni konsolidują kredyty głównie po to aby uzyskać zdolność kredytową na wolne środki, natomiast kobiety wolą obniżyć aktualne zobowiązania i wyprostować budżet domowy. Eksperci Akredo zauważają również spore zainteresowanie konsolidacją zobowiązań wśród kawalerów oraz kobiet po rozwodzie.


Jak pożyczają Polacy? Jakie są główne profile statystycznych kredytobiorców? Czy istnieją różnice w motywacji kredytowej Polek i Polaków? W jakim celu i na jakie kwoty kredytuje się statystyczny Polak? Kto lepiej spłaca swoje zobowiązania i kto najczęściej decyduje się na konsolidację swoich zobowiązań? Czy Polacy kredytami łatają comiesięczny budżet? A może wydatkami chcą zaimponować sąsiadom i dalszej rodzinie? Stereotypy pożyczkobiorców w Polsce są różne i nie zawsze koherentne z faktami. Jak zatem przedstawia się podejście do kredytów oraz ich konsolidacji wśród Polaków?

 

Polscy kredytobiorcy to grupa stosunkowo młodych ludzi, żyjących w większych miastach, korzystających z życia, urządzających pierwszy dom, inwestujących w edukację własną lub dzieci i wydających często ponad stan. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), w minionym 2016 roku, banki oraz SKOK-i udzieliły polskim kredytobiorcom łącznie 7,16 mln sztuk kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę (rekordowych) 78,5 mld zł. Statystycznie, kredyt posiada zatem co drugi Polak, a różnica między zakredytowanymi mężczyznami (50%) i kobietami (47%) praktycznie się zatarła.

- Stereotypowa rola mężczyzny jako głowy i jedynego żywiciela rodziny odeszła do lamusa. Współczesne kobiety coraz częściej przejmują stery domowych finansów. Są dziś zdecydowanie bardziej niezależne niż jeszcze dekadę czy dwie temu. Odważniej realizują własne projekty i są bardziej skrupulatne w terminowym spłacaniu rat. Coraz widoczniej zauważamy, że to co odróżnia kredyty Polek od kredytów Polaków, to zróżnicowana motywacja kredytowa – mówi Paweł Weber, współzałożyciel platformy kredytowej Akredo.pl.

 

Kredyty Polek

Według najnowszych danych BIK, blisko połowa kobiet z kredytami znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lat. Kobiety częściej niż mężczyźni kredytują się na zaspokojenie potrzeb rodziny i dzieci (okresowo wyższe bieżące wydatki, wyjazdy wakacyjne dzieci, drobne remonty). Aż 6 na 8 kobiet w tym przedziale wiekowym ma w swojej historii kredytowej jakiś produkt bankowy – kredyt gotówkowy, kartę kredytową, kredyt odnawialny lub (w mniejszości) kredyt hipoteczny, o łącznej wartości 112 mld zł. Biorąc pod uwagę wszelkie możliwe produkty kredytowe, Polki z kredytem w grupie wiekowej 35+ mają średnio do spłacenia około 65 596 zł zadłużenia.

Polki pożyczają pieniądze głównie na zakup sprzętu AGD i RTV, samochodów oraz wydatków bieżących, wynikających z konsumpcyjnego stylu życia. W minionym roku (2016) średnia kwota zaciąganego kredytu konsumpcyjnego, według danych BIK, wynosiła 10 956 zł.

Jeśli chodzi o spłatę zobowiązań, kobiety są zdecydowanie bardziej skrupulatne od mężczyzn (przy łącznie 601,5 tysiącach kobiet zalegających z płatnością rat, jest ich i tak aż o 463,2 tysiące mniej niż zalegających z ratami mężczyzn). Według notowań BIG InfoMonitor, średnie zaległości w spłacie zobowiązań wśród kobiet to 17 619 zł, gdzie na podaną kwotę składają się zaległe raty pożyczek i kredytów, jak również nieuregulowane rachunki telekomunikacyjne i opłaty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Zdecydowana większość kobiet (61%) deklaruje uiszczanie najważniejszych opłat (rachunków, rat, opłat za szkoły i zajęcia dzieci) niezwłocznie od momentu wpływu wypłaty na konto.

 

Kredyty Polaków

Panowie wiodą prym w dziedzinie kredytów hipotecznych. Według danych BIK w minionym roku (2016) banki udzieliły polskim kredytobiorcom łącznie 192,8 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 41,3 mld zł. W pierwszym kwartale 2017 roku ciekawi jednak trend coraz częstszego zakupu nieruchomości za gotówkę, przy jedynie częściowej kapitalizacji tego przedsięwzięcia kredytem bankowym.

Zakredytowani Polacy to zazwyczaj młodzi mężczyźni w szeroko pojmowanym wieku, około 30 lat. Oprócz większych kredytów na zakup nieruchomości, pożyczają głównie na kupno nowego auta lub motocykla, gadżetów technologicznych oraz wielkogabarytowego sprzętu RTV. W dalszej kolejności są to kredyty na realizację ekstremalnego hobby i zakup niezbędnego sprzętu czy szkoleń. Remont lub wykończenie mieszkania to kolejna z pozycji motywacji kredytowych polskich mężczyzn.

Względem pań, panowie przywiązują mniejszą wagę do kosztów całkowitych udzielonego kredytu. Interesują się za to jak najniższą ratą miesięczną i krótkim czasem otrzymania kredytu. Szybkie pożyczki, wykorzystywane jako wolne środki na bieżące wydatki, spotykane są dużo częściej u panów niż wśród pań. Chwilowa utrata płynności finansowej i spowodowane nią kłopoty z opłaceniem comiesięcznych rachunków, wynikają z diametralnie innego podejścia obu płci do obowiązkowego regulowania zobowiązań finansowych – aż 62% Panów deklaruje, że z opłatą koniecznych rachunków wstrzymuje się do końca miesiąca i nie planuje miesięcznych wydatków z ołówkiem w ręku.

 

Konsolidacja kredytów

Z obserwacji Akredo wynika, że po konsolidację kredytów nieco częściej sięgają panowie, którzy stanowią ok. 60% klientów (do 40% kobiet). Co ciekawe, często tam gdzie kredytobiorcą jest mężczyzna, inicjatorem była kobieta.

- Zauważamy, że kobiety mają tendencję do zaciągania nieco niższych wartościowo kredytów niż mężczyźni i robią to głównie w tym samym banku. Mężczyźni konsolidują kredyty głównie po to, aby uzyskać zdolność kredytową na wolne środki, np. na zakup samochodu lub inwestycje mieszkaniowe. Kobiety konsolidują natomiast swoje kredyty po to, żeby obniżyć aktualne zobowiązania, wyprostować budżet domowy, a wolne środki jeśli są dobierane to często przeznaczane są na spłatę zobowiązań pozabankowych. Obie grupy starają się konsolidować wszystkie swoje zobowiązania, a średnia wnioskowana kwota u kobiet jest o ok. 9% niższa niż u mężczyzn – dodaje Paweł Weber z Akredo.

Co ciekawe, wśród kobiet duży odsetek klientów starających się o kredyty konsolidacyjne stanowią rozwodniczki (17% wśród wszystkich kobiet do 9% rozwodników wśród mężczyzn). Wśród mężczyzn, o konsolidację stara się duży odsetek kawalerów (42% wśród wszystkich panów do 27% panien wśród wszystkich kobiet).


 

Polsko-szwedzki fintech Akredo z siedzibą główną w Warszawie, działa na rynku od 2014 roku. Dzięki stworzeniu pionierskiej w Polsce usługi upraszczania drogi do kredytu, umożliwia swoim klientom szybką i wygodną konsolidację kredytów przy jednoczesnym obniżeniu bieżących zobowiązań.

Spółka wspierana jest przez sztokholmski fundusz inwestycyjny Venture Capital. W ramach oferty kredytów konsolidacyjnych oraz gotówkowych, współpracuje obecnie z 10 dużymi bankami: mBank, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank, Getin Bank, Bank Pocztowy, Alior Bank,  Plus Bank, Idea Bank, NeoBank oraz Nest Bank.

Usluga internetowa Akredo.pl oparta jest na sprawdzonym modelu biznesowym, który w Szwecji funkcjonuje z powodzeniem już od wielu lat. Akredo jako jedyna firma w Polsce umożliwia kredytobiorcy otrzymanie analizy zdolności kredytowej w wielu bankach, bez wychodzenia z domu, nie szkodząc przy tym punktacji w BIK klienta.

Kompleksowość usług Akredo polega przede wszystkim na wnikliwym profilowaniu klientów - analiza wykonywana jest na podstawie wymogów poszczególnych banków partnerskich, w oparciu o skuteczne i sprawdzone narzędzia. Banki otrzymują wówczas niezbędne dane o potencjalnym kliencie co znacznie przyspiesza proces udzielania kredytu. Dzięki skutecznej analizie wykonywanej przez Akredo, osoba wnioskująca o kredyt staje się wiarygodnym partnerem nawet dla 10 banków jednocześnie. Klient z kolei w 24h dostaje wnikliwą analizę zdolności kredytowej, przeprowadzoną pod kątem jego potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki temu otrzymuje błyskawicznie pełną wiedzę o tym na co go stać i w którym banku ma największą szansę otrzymania wnioskowanej kwoty z pełną informacją o kosztach oraz plusach i minusach poszczególnych ofert.

 

Akredo Sp. z o. o.
00-359 Warszawa
ul. Poznańska 7 lok. 3

-------------------------------------------------------------------------------------

NIP: 5252534867 | KRS: 0000427143 | Kapitał założycielski: 115.000 PLN

Komenatrze
Polecane
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Czy Polacy żyją ponad stan? Finanse
Czy Polacy żyją ponad stan?
Liczba zaciąganych kredytów w Polsce rośnie, a kwota niespłacanych w terminie zobowiązań finansowych Polaków, stale się powiększa. Pomimo więcej
Co wiedzą o nas banki z social mediów?
Co wiedzą o nas banki z social mediów?
Jak wynika z obserwacji Akredo.pl – innowacyjnej platformy kredytowej, media społecznościowe stają się coraz częściej wykorzystywanym więcej
Stabilizacja finansowa po polsku
Stabilizacja finansowa po polsku
Jak wynika z obserwacji Akredo.pl – innowacyjnej platformy kredytowej, dla wielu młodych Polaków jednym z najważniejszych życiowych celów więcej
Ile powinniśmy mieć oszczędności w wieku 20, 30, 40, 50 i 60 lat?
Ile powinniśmy mieć oszczędności w wieku 20, 30, 40, 50 i 60 lat?
Oszczędności rodzimych gospodarstw domowych systematycznie rosną. Polacy coraz częściej widzą potrzebę posiadania tzw. finansowej poduszki więcej
Trendy w finansach online – Czy tradycyjne placówki banków znikną z polskiego rynku?
Trendy w finansach online – Czy tradycyjne placówki banków znikną z polskiego rynku?
Wygodne kredyty online, błyskawiczne przelewy internetowe, zakupy w e-sklepach z aplikacją bankową, płatność BLIK-iem, transakcje więcej