Profile firm
URSUS URSUSPrzemysł
mBank mBankBanki
Saxo Bank Saxo BankBanki
Admiral Markets Admiral MarketsInwestycje
BCC BCCOrganizacje
Erbud SA Erbud SABudownictwo
PKO BP PKO BPBanki
Wealth Solutions Wealth SolutionsInwestycje
GTF GTFFinanse

2018 rok na rynku publicznych emisji obligacji w liczbach

2019.01.10 11:00

Emil Szweda dla Michael/Ström

 

2018 rok na rynku publicznych emisji obligacji w liczbach

Wiadomo, że nie był to udany rok dla rynku obligacji korporacyjnych, a przyczyn można wymienić przynajmniej kilka. Natomiast o skutkach najlepiej opowiedzą liczby.

910 mln zł

To łączna wartość publicznych emisji obligacji przeprowadzonych w 2018 r. na podstawie prospektów emisyjnych i kierowanych do inwestorów indywidualnych. To połowa (49,3 proc.) wyniku osiągniętego w rekordowym jak dotąd roku 2017, gdy było to 1,849 mld zł.

600 mln zł

To największa kwota, jaką z publicznych emisji obligacji pozyskał w 2018 r. jeden emitent – PKN Orlen. Stanowiło to 65,9 proc. wartości wszystkich przeprowadzonych emisji. Nie jest to jednak rekord rynkowy. W 2014 r. PKN w jednym roku kalendarzowym uplasował publiczne emisje warte 700 mln zł.

13 emisji

Tyle publicznych emisji obligacji na podstawie prospektów emisyjnych przeprowadzono łącznie w 2018 r. Przed rokiem było ich 31, a dwa lata temu 33 (rekordowy rok).

7 894 zapisów

Tyle zapisów złożono łącznie we wszystkich emisjach publicznych przeprowadzonych w 2018 r. Przed rokiem było ich 14,9 tys. plus inwestorzy, którzy składali zapisy w publicznych emisjach Getin Noble Banku (bank nie podawał liczby składanych zapisów). Dwa lata temu ta liczba wyniosła 16,5 tys. (którą także trzeba powiększyć o emisje GNB). Najwięcej inwestorów wzięło udział w trzeciej z kolei emisji PKN Orlen (1 245). To najlepszy wynik od kwietnia 2016 r., gdy w pierwszej emisji publicznej Alior Banku wzięło udział 1 402 inwestorów. Rekord należy jednak także do PKN Orlen – w 2014 r. w drugiej emisji publicznej zapisy złożyło ponad 2 tys. inwestorów.

136,4 tys. zł

To średnia wartość zapisów złożonych we wszystkich emisjach publicznych z 2018 r. Ich łączna wartość wyniosła 1,077 mld zł. Przed rokiem było to 3,042 mld zł, a przed dwoma laty 3,067 mld zł (rekordowy rok w historii Catalyst).

Najwyższe zapisy składano w emisjach PKN Orlen – w pierwszej z nich średnia wartość zapisu wyniosła 394,9 tys. zł. Rekord pod tym względem należy do emisji Alior Banku z listopada ub.r., gdy średnia wartość zapisu wyniosła prawie 1,7 mln zł (jednak najmniejszy składany zapis nie mógł być wart mniej niż 400 tys. zł).

833,6 mln zł

To nominalna wartość obligacji pochodzących z emisji publicznych adresowanych do inwestorów indywidualnych na podstawie prospektów emisyjnych, które zmieniły właściciela w czasie handlu sesyjnego na Catalyst w okresie ostatnich 12 miesięcy (do końca listopada br.). To 30,3 proc. więcej niż rok wcześniej, gdy było to 639,6 mln zł.

254,2 mln zł

To wartość sesyjnego handlu publicznymi emisjami Orlenu – mają one największy wpływ na łączną wymianę publicznymi emisjami. Na drugim miejscu są obligacje Getin Noble Banku (154,4 mln zł), który wprowadził na Catalyst obligacje z emisji publicznej o największej wartości. Aktualnie w obrocie pozostają obligacje GNB warte 1,9 mld zł.

Obligacje Orlenu są aktualnie także najpłynniejszymi papierami na Catalyst pod względem relacji wartości zawartych transakcji do wartości samych obligacji – prawie co czwarta (23,1 proc.) obligacja Orlenu pochodząca z publicznych emisji zmieniła właściciela w czasie ostatnich 12 miesięcy.

Komenatrze
Polecane
Profile firm z podobnej branży
newsrm.tv newsrm.tvPR / Marketing
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

O ponad trzy czwarte zwiększyła się liczba firm korzystających z faktoringu
Liczba firm korzystających z faktoringu wzrosła w 2018 r. o 81 proc., a wartość przekazanych przez nich faktur – o 26,7 proc. więcej
Główne wyzwania przed MŚP w 2019 r.
Rok 2018 z punktu widzenia MŚP minął pod znakiem wprowadzenia split payment i RODO, problemów związanych z zatorami płatniczymi oraz więcej
2018 rok na rynku publicznych emisji obligacji w liczbach
Wiadomo, że nie był to udany rok dla rynku obligacji korporacyjnych, a przyczyn można wymienić przynajmniej kilka. Natomiast o skutkach więcej
Nastroje w przemyśle najgorsze od 2013 r.
Odczyt PMI dla polskiego przemysłu drugi miesiąc z rzędu wyniósł poniżej 50, co oznacza ogólne pogorszenie warunków w sektorze. Grudniowy więcej
Dlaczego inflacja nie przyspiesza?
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że inflacja w listopadzie wyniosła 1,2 proc. r/r, a tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale więcej