Profile firm
Executive Club Executive ClubOrganizacje
KDPW KDPWFinanse
PLL LOT PLL LOTTransport
Oferteo.pl Oferteo.plPR / Marketing
PFRN PFRNBudownictwo
Samsung SamsungBiznes
NISSAN NISSANTransport
Lexus LexusTransport
First Data First DataFinanse
Budownictwo

Sam zakup to nie wszystko, czyli jak finansujemy wykończenie mieszkania?

2019.12.18 17:45

Proces zakupu mieszkania to nie tylko kwestia wyboru lokalizacji i metrażu czy dokonanie satysfakcjonującej nas transakcji. Jest jeszcze ostatni etap – wykończenie, a więc doprowadzenie lokum do zadowalającego nas standardu. Eksperci Gumtree.pl w raporcie „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” przyjrzeli się szczegółom związanym z oddaniem nieruchomości do użytku.

 

Jak deklarują badani, blisko co czwarte mieszkanie w Polsce kupowane jest w stanie pozwalającym na wprowadzenie się do niego niemalże od ręki. Niezależnie od tego, czy nieruchomość pozyskiwana jest z rynku pierwotnego, czy wtórnego, najczęściej wymaga ona dokonania prac wykończeniowych, remontu bądź przynajmniej umeblowania. W związku z tym, pojawia się kwestia dodatkowych środków, które trzeba przeznaczyć na dostosowanie lokum do swoich upodobań i potrzeb.

 

Wydatki planowane, choć często poza budżetem

Mimo że ponad 65% przebadanych osób zadeklarowało, że o ewentualnym remoncie czy wykończeniu mieszkania myślało jeszcze przed jego zakupem i zgromadziło w tym celu oszczędności, to spora część kupujących – bo aż 39% – musiała się posiłkować dodatkowymi pieniędzmi z kredytu. Tylko co piąty Polak mógł w tym zakresie liczyć na pomoc z zewnątrz, na przykład od rodziny.

 

Wraz z kryzysem finansowym, którego szczyt przypadł na lata 2008-2009, skończyły się czasy, w których polscy konsumenci mogli ubiegać się o tanie kredyty hipoteczne, udzielane na kwotę nawet o 10-20% wyższą niż wartość mieszkania. Dziś zaciągnięcie takiego zobowiązania wiąże się z obowiązkiem posiadania wkładu własnego na poziomie minimum 10%. Dostępność kredytów ogranicza też coraz wyższa marża. Takie okoliczności nie ułatwiają przyszłym właścicielom pozyskania środków na wykończenie ich lokum – zauważa Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

 

W oczekiwaniu na finisz

W kontekście wykończenia mieszkania duże znaczenie ma nie tylko kwestia pieniędzy, ale także czasu, w jakim lokum zostanie doprowadzone do oczekiwanego stanu. Według badań, których wyniki analizowali eksperci Gumtree.pl, tylko 44% szczęśliwców może pochwalić się tym, że zakupiona przez nich nieruchomość została wykończona w ciągu pół roku od chwili jej odebrania. 37% zapytanych Polaków musiało czekać na ten moment powyżej 6 miesięcy, ale nie dłużej niż rok. 14% z nas jeszcze dłużej, bo nawet do 2 lat.

 

Dla zdecydowanej większości ankietowanych oczekiwanie na wykończenie mieszkania to doświadczenie nowe. Aż 72% respondentów przyznało, że zakupione przez nich „M” było ich pierwszą nieruchomością na własność. 21% badanych już wcześniej posiadało mieszkanie własnościowe. 7% kupiło zaś kolejne, dodatkowe lokum.

 

Nieruchomość z zyskiem

13% – taki odsetek badanych przyznał, że zdecydował się na kupno mieszkania w celach inwestycyjnych. Coraz popularniejszą opcją na ulokowanie kapitału w nieruchomościach jest tzw. house flipping. To sposób zarabiania, który polega na kupnie mieszkania po okazyjnej cenie w celu wyremontowania go i szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Okazuje się, że taki model działania może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla rynku.

 

Moda na house flipping trwa już ponad 3 lata i stale zyskuje nowych zwolenników. Taki stan spowodował z jednej strony malejącą podaż mieszkań do remontu za rozsądną cenę, zaś z drugiej nagły przyrost sporej liczby lokali urządzonych z przesadnym przepychem. Niestety, napięte budżety, brak wysokiej klasy fachowców i pogoń za tanimi materiałami powodują, że również i te mieszkania nie zachowają wystarczającej trwałości przez kolejne lata. Klienci, którzy kupują takie gotowe mieszkania, muszą liczyć się w nieodległej perspektywie ze spadkiem cen w przypadku dalszej sprzedaży – wyjaśnia Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.

 

Raport Gumtree.pl powstał na podstawie wyników badania ilościowego zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research w czerwcu 2019 roku metodą CAWI (wywiady on-line) na grupie 1000 Polaków w wieku 18+, którzy w ciągu ostatnich trzech lat stały się właścicielami mieszkania.

Komenatrze
Polecane
Podstawowe informacje:
Wiadomości firmowe

Zrównoważony rozwój bardziej opłacalny niż strategia zorientowana tylko na wyniki finansowe Budownictwo
Zrównoważony rozwój bardziej opłacalny niż strategia zorientowana tylko na wyniki finansowe
Wielu przedsiębiorców obawia się kosztów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Czy słusznie? więcej
NEONET na walentynki – promocje dla zakochanych
NEONET na walentynki – promocje dla zakochanych
Święto Zakochanych tuż, tuż. To ostatni moment, by zaplanować kupno wyjątkowego upominku dla drugiej połówki. Wybór prezentu dla więcej
Prąd będzie coraz droższy – ale można się przed tym bronić
Prąd będzie coraz droższy – ale można się przed tym bronić
• W 2018 r. zużycie energii zwiększyło się w skali całego świata o 2,9 proc. i było na najwyższym poziomie od 2010 r. . więcej
NEONET gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
NEONET gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy
Sieć NEONET dołącza do ekipy Jurka Owsiaka i zagra na rzecz potrzebujących dzieci. W czasie 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej więcej
Sam zakup to nie wszystko, czyli jak finansujemy wykończenie mieszkania?
Sam zakup to nie wszystko, czyli jak finansujemy wykończenie mieszkania?
Proces zakupu mieszkania to nie tylko kwestia wyboru lokalizacji i metrażu czy dokonanie satysfakcjonującej nas transakcji. Jest jeszcze ostatni więcej