Profile firm
WHC WHCOrganizacje
Pelion S.A. Pelion S.A.Ochrona Zdrowia
SAP SAPIT
Deloitte DeloitteDoradztwo
Play PlayTelekomunikacja
Zacznij.biz Zacznij.bizOrganizacje
Oras OrasBiznes
Nokaut.pl Nokaut.pl Handel
Ingenico IngenicoBiznes
HSBC HSBCBanki
Banki

Regtech kluczem do skalowalności usług finansowych

2018.12.06 00:00
Autor:

Banki mają obecnie dwa wyjścia - dostosować swoje działania i popłynąć na fali nowych wymagań lub próbować łączyć i łatać dotychczasowe systemy i procesy. Ten drugi sposób mógłby być skuteczny z punktu widzenia zgodności, jednak powoduje wzrost kosztów oraz nieuniknione zastoje dla każdego międzynarodowego podmiotu. Dyrektywa MiFID II, RODO w Europie czy rozszerzający się zakres obowiązków KYC i AML to tylko niektóre tematy, którymi instytucje finansowe zajmowały się w ostatnich latach. Wyzwania te są głównym powodem, dla którego regtech (technologie regulacyjne) stał się ważną kwestią dla sektora finansowego.

 

Podczas gdy fintech to głównie rozwiązania, które dążą do całkowitego zrewolucjonizowania usług finansowych, regtech kładzie nacisk na rozwój technologii w celu skuteczniejszego spełniania złożonych obowiązków regulacyjnych, silniej koncentrując się na zarządzaniu ryzykiem i zapewnieniu zgodności. W ciągu kilku najbliższych lat regtech stanie się dla podmiotów działających na rynku finansowym integralną częścią łańcucha wartości, począwszy od wdrożeń, poprzez wykrywanie przestępstw finansowych, aż po sprawozdawczość regulacyjną.

 

Regtech nie ogranicza się wyłącznie do sektora finansowego i może mieć duży wpływ także na inne branże. Jednak z uwagi na to, że sektor finansowy jest jednym z najbardziej regulowanych obszarów na świecie, jest on naturalnym gruntem dla innowacyjnych rozwiązań regtech.

 

Saxo Bank można najlepiej opisać jako firmę technologiczną z licencją bankową, ponieważ technologia była kluczowym obszarem modelu biznesowego banku od początków funkcjonowania Internetu. Zastosowaliśmy własne podejście do technologii tradingowych i inwestycyjnych w obszarach zarządzania ryzykiem i zapewnienia zgodności. Zazwyczaj w modelach biznesowych większości banków są one postrzegane jako miejsca powstawania kosztów. My wybraliśmy inną ścieżkę rozwoju technologii, zmieniając je w miejsca zapewniające przychody i przewagę konkurencyjną.

 

To również główna różnica pomiędzy oferowaniem „Oprogramowania jako Usługi“ podmiotom z branży finansowej a dostarczaniem „Bankowości jako usługi“, którą świadczymy na rzecz ponad 120 naszych partnerów. Ważnymi czynnikami w „Bankowości jako usłudze“ jest nie tylko posiadanie dostępu do globalnych rynków kapitałowych oraz odpowiedniej infrastruktury tradingowej i inwestycyjnej, ale również oferta skutecznych rozwiązań z zakresu regtech i zarządzania ryzykiem. Na przykład robo-doradca może być skoncentrowany na zapewnieniu klientowi najlepszej obsługi i alokacji aktywów, podczas gdy partner zapewnia dostęp do globalnych rynków kapitałowych, ale również do rozwiązań z zakresu sprawozdawczości regulacyjnej, wykrywania przestępstw finansowych i zarządzania ryzykiem.

 

Instytucje finansowe, które przestają wykorzystywać technologię do skutecznego zarządzania rosnącą liczbą wymogów, zdają się nie brać pod uwagę zmieniającego się otoczenia. Próba sprostania obowiązkom nakładanym przez organy regulacyjne przez wykorzystywanie procesów manualnych sprawia, że organizacja staje się podatna na ludzkie błędy oraz narażona na opóźnienia w procesach pomiędzy najważniejszymi działami.

 

W związku z tym regtech staje się tym wyjątkowym elementem zapewniającym instytucjom finansowym odpowiednią skalowalność w otoczeniu rosnących wymogów regulacyjnych.

 

W Saxo wykorzystujemy nowe technologie, takie jak uczenie maszynowe czy sztuczną inteligencję, w ramach działań regulacyjnych, np. by wzmocnić procedury wykrywania przestępstw finansowych i automatycznego skanowania tysięcy transakcji. Uczenie maszynowe sprawia, że algorytmy ciągle się rozwijają i wyszukują nowe wzorce, co byłoby trudne (lub przynajmniej bardzo czasochłonne) do wykonania ręcznie.

 

Jeśli chodzi o regtech, ważnym czynnikiem dla każdej instytucji finansowej jest współpraca z partnerami zewnętrznymi i dostawami. Nasza struktura regtech jest oparta na podstawach zapewnianych przez kilku zewnętrznych dostawców danych i partnerów, których systemy i wiedzę rozwijamy dalej w ramach własnej oferty.

 

Regtech jest istotnym elementem także naszych przyszłych planów dotyczących badania i wykorzystywania nowych technologii przy jednoczesnym spełnianiu wymogów regulacyjnych. Sama cyfryzacja nie jest bowiem w stanie zapewnić spełnienia każdego z nich, a niektóre procesy nadal wymagają udziału człowieka, jednak dzięki technologii możemy poprawić podstawy do podejmowania przyszłych decyzji.

 

Z naszego punktu widzenia większe wykorzystanie rozwiązań regtech jest konieczne w przypadku każdej instytucji finansowej, która chce wzmocnić swój łańcuch wartości i zwiększyć skalę działalności, szczególnie działając na wielu rynkach i w różnych systemach prawnych.

 

Steen Blaafalk, Chief Financial & Risk Officer, Saxo Bank

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
mBank mBankBanki
PKO BP PKO BPBanki
BZ WBK BZ WBKBanki
Podstawowe informacje:


WWW:

Wiadomości firmowe

Regtech kluczem do skalowalności usług finansowych Banki
Regtech kluczem do skalowalności usług finansowych
Regulacje i technologie to dwa najważniejsze trendy, które przesuwają płyty tektoniczne światowych rynków finansowych. W obliczu kryzysu więcej
Saxo Bank wprowadza do oferty chińskie akcje typu A
Saxo Bank wprowadza do oferty chińskie akcje typu A
Saxo Bank, specjalista segmentu fintech specjalizujący się w transakcjach i inwestycjach z wykorzystaniem różnorodnych aktywów, ogłosił więcej
Saxo Bank i Nasdaq oferują portfel akcji spółek wzrostowych dostępny w ramach usługi SaxoSelect
Saxo Bank i Nasdaq oferują portfel akcji spółek wzrostowych dostępny w ramach usługi SaxoSelect
Saxo Bank, specjalista w obszarze fintech, specjalizujący się w transakcjach i inwestycjach z wykorzystaniem różnorodnych aktywów, oraz więcej
Saxo Bank z nową platformą transakcyjną dla aktywnych inwestorów i klientów instytucjonalnych
Saxo Bank z nową platformą transakcyjną dla aktywnych inwestorów i klientów instytucjonalnych
Saxo Bank udostępnia na polskim rynku SaxoTraderPRO - platformę transakcyjną dla aktywnych inwestorów i klientów instytucjonalnych, która więcej
Vitali Butbaev powraca do Saxo jako CEO na Europę Środkowo-Wschodnią
Vitali Butbaev powraca do Saxo jako CEO na Europę Środkowo-Wschodnią
Saxo Bank, specjalista fintech specjalizujący się w transakcjach i inwestycjach z wykorzystaniem różnorodnych aktywów, ogłosił, że Vitali więcej