loader

Eurodeputowani rozmawiali z Margrethe Vestager o ramach prawnych dla SI

„Nasze główne cele są dwojakie. Dążymy do stworzenia dobrze funkcjonującego jednolitego rynku cyfrowego bez zbędnych transgranicznych barier w swobodnym przepływie towarów i usług. Ale chcemy przy tym chronić naszych obywateli. Europa potrzebuje również zharmonizowanych przepisów, które zagwarantują, że towary i usługi oparte na sztucznej inteligencji oraz systemy sztucznej inteligencji stosowane w Europie będą bezpieczne oraz zgodne z prawami podstawowymi i wartościami UE” – powiedziała niemiecka eurodeputowana Anna Cavazzini, przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

„Tylko tworząc wspólny zbiór przepisów, Unia Europejska może zapewnić przejrzystość w kwestii korzystania z rozwiązań sztucznej inteligencji mających ogromny potencjał przynoszenia korzyści naszym społeczeństwom i gospodarkom, w takich dziedzinach jak walka ze zmianami klimatu, poprawa jakości opieki zdrowotnej czy optymalizacja wykorzystania ograniczonych zasobów. Musimy pracować nad systemem zapewniającym odpowiednią kontrolę czynników ryzyka, poddanym ludzkiemu nadzorowi i umożliwiającym surowe egzekwowanie przepisów zapobiegających dyskryminacji i potencjalnie katastrofalnym skutkom dla życia ludzi” – dodała Cavazzini.

„Komisja przedstawiła ambitną propozycję, pierwszą tego rodzaju na świecie pod względem zakresu i potencjalnego wpływu na cyfrową przyszłość. Teraz musimy pracować, aby zapewnić jej sukces – powiedział rumuński eurodeputowany Dragos Tudorache, przewodniczący komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA). – Naszą misją na przyszłość jest wzmocnienie ochrony praw i prywatności naszych obywateli, usunięcie wszelkich niepotrzebnych obciążeń regulacyjnych i zapewnienie przejrzystości prawnej dla naszych firm, aby mogły się rozwijać. Musimy wspierać innowacje, nasze start-upy i nasze MŚP. Musimy edukować naszych obywateli w zakresie sztucznej inteligencji, szkolić naszych specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji i dopilnować, aby państwa członkowskie dostosowały się do wdrażania (tych rozwiązań – PAP) i aby >>ustawa o sztucznej inteligencji<< działała na rzecz wzmocnienia jednolitego rynku cyfrowego” – stwierdził.

„Musimy współpracować z USA i innymi demokracjami, aby zapewnić rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie w zgodzie z demokratycznymi wartościami. Sztuczna inteligencja to temat geopolityczny, a Unia Europejska jest aktorem geopolitycznym. W nadchodzących dniach i miesiącach mamy historyczną okazję do wykazania się globalnym przywództwem i wskazania (kierunku – PAP) cyfrowej przyszłości w zgodzie z naszymi wartościami” – dodał Tudorache.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

Foto: Anna Cavazzini, przewodnicząca komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE; © European Union 2020 – Source : EP

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze