loader

Bank Japonii nie radzi sobie z deflacją

Bank Japonii stwierdził, że „nie będzie tolerował inflacji konsumentów na poziomie nie przekraczającym zera”. W praktyce oznacza to, że koszt pieniądza pozostanie przez dłuższy okres na poziomie 0,1 proc. 

W czwartek na amerykańskim parkiecie było widać, że inwestorzy zmęczeni poruszaniem się indeksów w bardzo niewielkim zakresie przystąpili do wycofywania kapitału z giełdy. Indeks S&P 500 spadł o 1,2 proc., tyle samo stracił na wartości NASDAQ, a DJIA obniżył się o 1,3 proc. Firma kurierska FedEx ostrzegła akcjonariuszy przed gorszymi niż wcześniej oczekiwała wynikami, natomiast Citigroup rozczarował informacją o niewielkim popycie na akcje z nowej emisji. Bank zdecydował się podnieść bazę kapitałową i sięgnąć po kapitał z rynku, aby uwolnić się od ograniczeń nałożonych przez rząd na beneficjentów programu pomocowego TARP. Zainteresowanie tą ofertą było jednak na tyle niewielkie, że nowe akcje można było objąć po niższych cenach niż we wcześniejszej emisji skierowanej bezpośrednio do Departamentu Skarbu USA. Po zamknięciu notowań dobre wyniki finansowe za ostatni kwartał opublikowały Oracle, Nike oraz Research In Motion.

Na rynku walutowym rano dolar lekko tracił na wartości (za euro płacono 1,437 USD), ale klika godzin wcześniej spadały rentowności amerykańskich papierów skarbowych, a dolar był najmocniejszy od ok. 3 miesięcy, co świadczy o niepewności wracającej na rynki. Na GPW notowania rozpoczęły się spokojnie w okolicach poziomów z wczorajszego zamknięcia. Warto pamiętać, że dzisiaj po południu zostanie rozliczona grudniowa seria kontraktów terminowych i zwłaszcza w końcówce sesji karty rozdawać będą inwestorzy instytucjonalni posiadający największe zaangażowanie w instrumenty pochodne.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze