Profile firm
newsrm.tv newsrm.tvPR / Marketing
EFL EFLFinanse
ES-SYSTEM S.A. ES-SYSTEM S.A.Budownictwo
URSUS URSUSPrzemysł
mBank mBankBanki

Izrael – nowa Dolina Krzemowa dla polskich firm?

2015.05.06 16:00
Autor:

Izrael – nowa Dolina Krzemowa dla polskich firm?

 

Billon – polska technologia do obrotu cyfrowym pieniądzem odniosła sukces podczas
konkursu Citibank Mobile Challenge w Izraelu na najbardziej innowacyjne rozwiązania bankowe.

 

Polski startup Billon dostał się do finału międzynarodowego konkursu organizowanego przez Citibank w Jerozolimie, w ramach światowego programu Mobile Challenge. Program ten ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej obiecujących technologii, które można następnie zastosować w globalnym systemie bankowym. W drodze do finału Billon pokonał blisko 700 firm z całego świata. Projekty demonstrowane w finale były oceniane przez branżowych ekspertów oraz liderów technologii finansowych. Billon został doceniony nie tylko przez Citibank, ale również przez lokalne izraelskie banki, które bacznie obserwowały ten konkurs.

 

Billon jest kompletną platformą technologiczną, częścią tzw. core banking system, która wykorzystuje kryptograficzną koncepcję 'blockchain'. Koncepcja ta polega na niepodważalnym łączeniu zapisów o kolejnych osobach uprawnionych do dysponowania wartością pieniężną. Pozwala to na wykorzystanie dostępnej i znanej waluty w formie cyfrowej gotówki, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo i prywatność transakcji. Dzięki temu Billon daje bankom możliwość tworzenia innowacyjnych produktów finansowych opartych o tzw. cyfrową gotówkę.

 

Billon jest jak dotąd pierwszym na świecie systemem dającym bankom możliwość rozliczeń w czasie rzeczywistym przy zerowych kosztach transakcyjnych. Banki są zainteresowane wykorzystaniem go do oferowania usług takich jak: pożyczki, natychmiastowe międzynarodowe transfery pieniężne, czy masowa wypłata wynagrodzeń. W ubiegłym roku, twórcy Billona podpisali umowy na pilotażowe wdrożenia w trzech polskich instytucjach finansowych: Alior Banku, Plus Banku oraz firmie eCard.

 

„Nasza technologia jest rewolucyjnym usprawnieniem systemów bankowych i płatniczych, bo radykalnie (o 90%) obniża  koszty banków i sprzedawców. Billon umożliwia płacenie ludziom bez konta lub karty i pozwala im na finansowe wejście w nowoczesny, cyfrowy świat” – mówi David Putts, inwestor Billona i współtwórca Inteligo.

 

Banki i firmy płatnicze zdają sobie sprawę z ograniczeń dotychczasowej, już 50 letniej architektury centralnej autoryzacji. Citibank Mobile Challenge w Jerozolimie szuka rozwiązań dla osób, które z różnych względów, zazwyczaj wysokich opłat bankowych, nie korzystają z usług banków lub generują małe obroty i są nierentowne dla banku. W rejonie basenu Morza Śródziemnego, tak samo jak w Polsce, w obrocie detalicznym zdecydowanie dominuje gotówka[1].

 

Twórcy Billona uważają, że zmierzenie się ze światową konkurencją w Jerozolimie dało im nową perspektywę. 

 

„Jesteśmy pod wrażeniem sprawności i szybkości działania sektora technologii bankowych w Izraelu. W ciągu tygodnia od prezentacji Billona w finale Citibanku zostaliśmy zaproszeni do rozmów biznesowych z 4 różnymi bankami.  Nasz produkt trafił tam na podatny grunt, bo pozwala bankom zarabiać więcej, a przy tym obniżyć koszty klientom” – mówi Andrzej Horoszczak, prezes firmy Billon, kryptolog z dyplomem MBA z Wharton w USA, wcześniej pracujący na Wall Street.

 

To zainteresowanie izraelskich banków wynika z olbrzymiej konkurencyjności rynku finansowego w tym kraju. Izrael to jedno z najatrakcyjniejszych światowych rynków dla wprowadzania nowoczesnych usług finansowych. To właśnie tu 50% wypłat bankomatowych odbywa się bez karty, a jedynie w oparciu o kombinację telefon-aplikacja mobilna-bankomat. Izraelski bank Leumi był pierwszym na świecie, który  wyposażył swoje bankomaty w chip Beacon, dzięki czemu bankomat pyta klienta tylko o kwotę wypłaty. Kwitnie też cały sektor firm współpracujących z bankami. W Izraelu fundusze inwestycyjne w 2014 r. zainwestowały ponad 400 mln dolarów w firmy technologiczne, skoncentrowane wyłącznie na rozwiązaniach bankowych (tzw. fintech). Ten strumień pieniędzy jest porównywalny wyłącznie do kwot, jakie obecnie są inwestowane w startupy finansowe w Kalifornii i jest prawie 20-krotnie większy od inwestycji we wszystkie startupy w Polsce.

 

„W obszarze zaawansowanej technologii obecność w Izraelu uwiarygodni nas przed międzynarodowymi partnerami. Jeśli polskiej firmie uda się odnieść tu sukces, to poradzi sobie wszędzie na świecie” - dodaje Andrzej Horoszczak.

 

 

[1] Wg. raportu NBP z 2013 "Zwyczaje płatnicze Polaków", na gotówkę przypada 82% płatności w Polsce: http://www.nbp.pl/systemplatniczy/zwyczaje_platnicze/zwyczaje_platnicze_Polakow.pdf

Komenatrze
Inne
Polecane
Profile firm z podobnej branży
Open Finance Open FinanceFinanse
EFL EFLFinanse
GTF GTFFinanse
Podstawowe informacje:


:

22 565 48 86

Wiadomości firmowe

Izrael – nowa Dolina Krzemowa dla polskich firm?
Billon – polska technologia do obrotu cyfrowym pieniądzem odniosła sukces podczas konkursu Citibank Mobile Challenge w Izraelu na najbardziej więcej